Lessy: Trestný čin jsem nespáchal, nebyl jsem v Praze

Radek Nohl Radek Nohl
6. 9. 2012 15:25
Bývalý policejní prezident přináší nové argumenty a důkazy proti svému obvinění
Petr Lessy.
Petr Lessy. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý policejní prezident Petr Lessy má důkazy pro to, že nemohl spáchat trestný čin, ze kterého ho obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Ve stížnosti, kterou proti svému stíhání exšéf policie podal a již má deník Aktuálně.cz k dispozici, uvádí, že v době, kdy mělo k porušení zákona dojít, vůbec nebyl v Praze.

GIBS ho přitom viní z toho, že hrubě porušil své povinnosti, když své bývalé mluvčí Pavle Kopecké předal 6. září 2011 dopoledne v budově policejního prezidia dopis očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Tento dokument poté z rukou Kopecké dostal ve stejný den redaktor Práva.

Jenže Lessy má zřejmě alibi. Ve stížnosti argumentuje, že zákon porušit nemohl. Uvádí v ní, že v té době čerpal dovolenou, kterou mu schválilo ministerstvo vnitra, a byl kvůli dopravní nehodě svého syna v Ostravě.

V kanceláři ani v Praze jsem nebyl, tvrdí Lessy

Lessy tvrdí, že jeho řidič může dosvědčit fakt, že do Ostravy odjel již 5. září 2011. A to, že byl bývalý šéf policie o den později ve Fakultní nemocnici Ostrava u svého syna, prý může potvrdit lékař Leopold Pleva.

Nemocnici Lessy podle stížnosti opustil až 6. září ve 13:00, kdy si převzal syna a poté ho odvezl domů. "Je zřejmé, že nemohl (Lessy - pozn. red.) být v této kanceláři, a z toho logicky vyplývá, že nemohl komukoliv cokoliv předávat," píše se ve stížnosti.

Lessyho advokát Tomáš Sokol ve stížnosti uvádí i to, že inspekci nemohl jeho klient na tento fakt upozornit, protože si ho před zahájením stíhání nepozvala k výslechu. To, že by inspekce chybovala, mluvčí GIBS Radka Sandorová odmítla.

Jan Kubice.
Jan Kubice. | Foto: Jan Langer

Stížností se bude nyní zabývat pražského městského státního zastupitelství. Jeho mluvčí Štěpánka Zenklová ČTK řekla, že žalobce se musí nejdříve s argumenty obhajoby seznámit, poté o ní rozhodne.

Dva šéfové v čele policie

Lessy byl obviněn minulý týden a bleskově musel křeslo policejního prezidenta opustit. Kromě stížnosti podal jeho advokát Václav Láska v úterý i rozklad proti odvolání.

Pokud by Lessy s rozkladem u ministra vnitra Jana Kubiceho uspěl, mohlo by dojít k paradoxní situaci, kdy bude mít policie dva prezidenty.

Kubice před týdnem krátce nato označil situaci kolem bývalého šéfa policie za natolik bezprecedentní, že se kvůli tomu rozhodl k rychlé změně. A brzy po obvinění a odvolání Lessyho jmenoval novým šéfem policie Martina Červíčka.

Co říkáte na odvolání Petra Lessyho? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy