Lessy: Trestný čin jsem nespáchal, nebyl jsem v Praze

Radek Nohl Radek Nohl
6. 9. 2012 15:25
Bývalý policejní prezident přináší nové argumenty a důkazy proti svému obvinění
Petr Lessy.
Petr Lessy. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý policejní prezident Petr Lessy má důkazy pro to, že nemohl spáchat trestný čin, ze kterého ho obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Ve stížnosti, kterou proti svému stíhání exšéf policie podal a již má deník Aktuálně.cz k dispozici, uvádí, že v době, kdy mělo k porušení zákona dojít, vůbec nebyl v Praze.

GIBS ho přitom viní z toho, že hrubě porušil své povinnosti, když své bývalé mluvčí Pavle Kopecké předal 6. září 2011 dopoledne v budově policejního prezidia dopis očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Tento dokument poté z rukou Kopecké dostal ve stejný den redaktor Práva.

Jenže Lessy má zřejmě alibi. Ve stížnosti argumentuje, že zákon porušit nemohl. Uvádí v ní, že v té době čerpal dovolenou, kterou mu schválilo ministerstvo vnitra, a byl kvůli dopravní nehodě svého syna v Ostravě.

V kanceláři ani v Praze jsem nebyl, tvrdí Lessy

Lessy tvrdí, že jeho řidič může dosvědčit fakt, že do Ostravy odjel již 5. září 2011. A to, že byl bývalý šéf policie o den později ve Fakultní nemocnici Ostrava u svého syna, prý může potvrdit lékař Leopold Pleva.

Nemocnici Lessy podle stížnosti opustil až 6. září ve 13:00, kdy si převzal syna a poté ho odvezl domů. "Je zřejmé, že nemohl (Lessy - pozn. red.) být v této kanceláři, a z toho logicky vyplývá, že nemohl komukoliv cokoliv předávat," píše se ve stížnosti.

Lessyho advokát Tomáš Sokol ve stížnosti uvádí i to, že inspekci nemohl jeho klient na tento fakt upozornit, protože si ho před zahájením stíhání nepozvala k výslechu. To, že by inspekce chybovala, mluvčí GIBS Radka Sandorová odmítla.

Jan Kubice.
Jan Kubice. | Foto: Jan Langer

Stížností se bude nyní zabývat pražského městského státního zastupitelství. Jeho mluvčí Štěpánka Zenklová ČTK řekla, že žalobce se musí nejdříve s argumenty obhajoby seznámit, poté o ní rozhodne.

Dva šéfové v čele policie

Lessy byl obviněn minulý týden a bleskově musel křeslo policejního prezidenta opustit. Kromě stížnosti podal jeho advokát Václav Láska v úterý i rozklad proti odvolání.

Pokud by Lessy s rozkladem u ministra vnitra Jana Kubiceho uspěl, mohlo by dojít k paradoxní situaci, kdy bude mít policie dva prezidenty.

Kubice před týdnem krátce nato označil situaci kolem bývalého šéfa policie za natolik bezprecedentní, že se kvůli tomu rozhodl k rychlé změně. A brzy po obvinění a odvolání Lessyho jmenoval novým šéfem policie Martina Červíčka.

Co říkáte na odvolání Petra Lessyho? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy