Lessy se o post šéfa policie znovu ucházet nebude

ČTK ČTK
11. 1. 2014 18:49
Lessy je připraven po sestavení vlády rezignovat, u policie asi zůstane
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Staronový policejní prezident Petr Lessy se o post šéfa policie v novém výběrovém řízení ucházet nebude. Po sestavení plánuje rezignovat. U policie ale bude chtít patrně zůstat. Lessy to dnes řekl v pořadu Pressklub na Frekvenci 1.

Jakou pozici by mohl přijmout, neupřesnil, spekuluje se však o místě policejního přidělence na Slovensku. Soudem očištěného Lessyho vrátil do služebního poměru začátkem prosince ministr vnitra v demisi Martin Pecina, čímž vzniklo dvojvládí v čele sboru.

"Já jsem opravdu už přes dvacet let policistou ve služebním poměru, pravděpodobně budu chtít zůstat dále policistou. Ale já zastávám takový názor, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky," odpověděl Lessy na dotaz, zda se účastní výběrového řízení na nového policejního prezidenta, které kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) avizoval.

Lessy také zopakoval, že je připraven na svůj post rezignovat poté, co bude sestavena nová vláda.

"Po dohodě s ním (novým ministrem) ukončím svoje působení ve funkci policejního prezidenta, protože chci odblokovat situaci a chci jasně a transparentně říct, ať ministr vnitra má policejního prezidenta, se kterým chce spolupracovat a který mu bude vytvářet pro tu policii podmínky," prohlásil Lessy. Narážel tak na neshody, které měl s bývalým ministrem Janem Kubicem.

Pecina problém dvojvládí v policii vyřešil tím, že zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Jediným šéfem sboru tak je od středy Lessy, Červíček se vrátil do funkce jeho náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Červíček se však hodlá proti verdiktu bránit takzvaným rozkladem, o němž rozhoduje opět ministr, případně i žalobou k soudu. Chovanec již dříve prohlásil, že výběrové řízení na nového šéfa sboru vypíše až po vyřešení situace s Červíčkem.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co byl obviněn z toho, že nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi.

Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy