Stát se omluvil Lessymu a vyplatil mu 600 tisíc korun

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2014 15:28
Bývalý policejní prezident původně po státu žádal 1,2 milionu za nezákonné stíhání.
Petr Lessy
Petr Lessy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo spravedlnosti částečně vyhovělo bývalému policejnímu prezidentovi Petru Lessymu.

Ten žádal odškodnění za nezákonné trestní stíhání. Úřad mu nyní vyplatil 600 tisíc korun, informovala Česká televize. Bývalý šéf policie původně žádal 1,2 milionu a omluvu. Tu si nyní od ministerstva také vyslechl.

Lessy byl v roce 2012 obviněn z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby a následně odvolán z čela policie. Soud ale loni stíhání zastavil.

"Paní ministryně Helena Válkováschválila poskytnout Petru Lessymu, bývalému policejnímu prezidentu, zadostiučinění ve výši 600 tisíc korun za nemajetkovou újmu způsobenou mu trestním stíháním a poskytnout mu též omluvu," potvrdila informaci České televize mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

V pátek ministerstvo zveřejnilo na svém webu omluvu za nezákonné stíhání. "Přijměte prosím omluvu za nemajetkovou újmu, která Vám nezákonným trestním stíháním vznikla a za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo ve Vašem osobním, profesním a společenském životě," uvedlo ministerstvo.

Lessy nyní pracuje jako policejní přidělenec pro Slovensko a Maďarsko. Náhradu újmy žádal především na náklady na trestní řízení a takzvaný očekávaný příjem. Stejně tak žádal omluvu v konkrétních sdělovacích prostředcích a webových stránkách ministerstva spravedlnosti, vnitra a policie.

Lessy byl prezidentem od ledna 2011 do srpna 2012, kdy ho odvolal ministr vnitra Jan Kubice. Důvodem odvolání bylo obvinění, že v září 2011 dal médiím prostřednictvím policejní mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Lessyho nahradil Martin Červíček, ale loni v říjnu soud Lessyho stíhání pravomocně zastavil a tehdejší ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o Lessyho propuštění.

Policie tak měla od loňského prosince dva policejní prezidenty, protože Červíček odmítl funkci dobrovolně opustit. Dvojvládí po 36 dnech ukončilo další Pecinovo rozhodnutí, kterým Červíčka z místa prezidenta sesadil. Novým šéfem policie je Tomáš Tuhý, který byl předtím náměstkem policejního prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy