Lesní školky mohou být už od příštího roku zdarma, dostaly výjimku. Rodiče ušetří tisíce

Markéta Hronová Markéta Hronová
3. 11. 2016 5:30
Díky dodatečnému zápisu do školského rejstříku by od příštího září mohly mít stejné výhody jako státní školky. Především dostanou peníze na provoz a zmizí tím školné, které se třeba v Praze pohybuje kolem šesti tisíc korun měsíčně. Výrazná pomoc to bude také pro rodiče předškoláků. Od příštího roku bude poslední rok ve školce povinný. Pokud by lesní školky v rejstříku chyběly, rodiče by museli dítě zapsat ve své spádové školce. Tam by ho učitelky přezkoušely, zda se správně vyvíjí. To teď nebude potřeba.
Lesní školka si zakládá na tom, že děti jsou skoro celý den v přírodě.
Lesní školka si zakládá na tom, že děti jsou skoro celý den v přírodě. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Zuzana Kroutilová posílá do lesní školky svou čtyřletou dceru. Je tam moc spokojená, protože pobyt v přírodě lépe odpovídá její povaze. Ráda by tam příští rok zapsala i své druhé dítě, to by se ale nepříjemně promítlo do jejich rozpočtu. Za oba sourozence by musela platit dvanáct tisíc korun měsíčně.

Potěšilo ji proto rozhodnutí ministerstva školství povolit lesním školkám pozdní zápis do školského rejstříku, což znamená, že se z nich formálně stanou veřejné mateřské školy. Mimo jiné tak dostanou peníze na provoz a platy učitelů.

Školné se tím zásadně sníží. Rodiče zaplatí jen nutné výdaje jako ve školce státní, což většinou dělá několik stokorun měsíčně. Průměrné školné v lesní školce jsou přitom čtyři tisíce měsíčně, v Praze až kolem zmiňovaných šesti tisíc.

"To je samozřejmě skvělá zpráva, moc nám to pomůže," říká Kroutilová. A radost má i z jiného důvodu. Příští rok bude její dceři pět let, což znamená, že podle nového zákona by musela povinně do mateřské školky. Kdyby lesní školka nebyla zapsaná v rejstříku, a tudíž oficiálně uznaná ministerstvem školství, musela by dceru zapsat i do školky spádové a v polovině roku ji tam nechat přezkoušet, jestli se správně rozvíjí, aby byla připravená na školní docházku.

"Toho jsem se opravdu bála. Nedovedla jsem si představit, na co by se jí tam ptali," oddechla si Kroutilová. Lesních školek je v Česku už přes 150 a stále přibývají další, problém s předškolní docházkou i příliš velkými náklady se tak týká stále více rodičů.

Je to mimořádná situace

Lesní školky jsou překvapené. Možnost, že by se registrace stihla do příštího roku, už zavrhly, protože poslední termín podání žádosti vypršel na konci září. Upravená vyhláška o hygienických požadavcích, které školky musejí splňovat, dosud nevyšla, proto předpokládaly, že pro příští rok mají smůlu.

Ministryně školství Kateřina Valachová však nečekaně vystoupila s tím, že vyhláška vyjde během několika dní a ona pro lesní školky vyjedná výjimku. "Vyhláška se zasekla na ministerstvu zdravotnictví. Já ale soudím, že se jedná o výjimečnou situaci hodnou zvláštního zřetele, a proto vydám stanovisko pro krajské úřady, které mají zápis škol na starost, aby lesním školkám umožnily pozdější zápis," oznámila Valachová.

"Je to skvělá zpráva," říká předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. Školky budou mít měsíc na to, aby žádost podaly. "Je to krátká doba, některé na to ještě nejsou připravené, protože jsme to nečekali. Nedá se tedy předpokládat, že hned od příštího roku se stihnou zapsat všechny lesní školky. Hodně z nich se ale už na registraci připravovalo a ty to jistě potěší," vysvětluje Valkounová.

Kolik žádostí mají krajské úřady čekat, netuší. "Nemáme vůbec představu. Administrativně by pozdní zápis neměl být problém. Podstatné je, aby ministerstvo školství zajistilo a poslalo peníze na jejich provoz, které jim budou od září náležet," uvádí Jitka Dolejšová z magistrátního odboru, který má v Praze školky na starost.

Celý den v přírodě, místo záchodu latrína

Lesní školy v Česku fungují už několik let, vždy ale v režimu soukromého dětského klubu. Stát se plnohodnotnou školkou jim bránily hygienické požadavky, které jsou v zákoně na mateřskou školu kladeny. Ty řeší i počet a velikost umyvadel a záchodků. Jelikož lesní školky mají většinou suchý záchod, takové podmínky nesplňují ani v nejmenším.

Ministerstvo školství letos na jaře prosadilo změnu zákona, která jejich zápis do školského rejstříku dovoluje. Čekalo se ale na upravenou hygienickou vyhlášku, která se zasekla na ministerstvu zdravotnictví. Ta školkám umožňuje fungovat v režimu, jak jsou zvyklé.

Tedy být většinu dne venku a zázemí, které ve většině případů tvoří jen jurta či maringotka, využívat jen minimálně. Lesní školka si zakládá na tom, že děti jsou skoro celý den v přírodě. Průzkumy prokázaly, že se rozvíjí stejně dobře jako děti v klasické školce, jen na to jdou jinou cestou.

Pěstují na zahradě zeleninu či chovají drobná zvířata a jemnou motoriku netrénují kreslením, ale třeba prací na ručním tkalcovském stavu. Aby dětem nebylo venku v zimě chladno, rodiče jim musí pořídit kvalitní outdoorové oblečení. Pak si utužují zdraví a bývají i méně nemocné.

 

Právě se děje

Další zprávy