Český „Ostrov Arktidy“ v ohrožení: Posun lesů v Krkonoších je děsivý, říká botanik

Blahoslav Baťa Martin Biben Blahoslav Baťa, Martin Biben
21. 7. 2020 7:00
Zatímco dnes se nejvyšší české hory mohou pochlubit ojedinělou arktoalpinskou tundrou obydlenou alpskými i severskými druhy, kvůli postupnému oteplování by Krkonoše s nejstarším národním parkem na českém území mohly o svoji výjimečnost přijít.
Videoreportáž z krkonošské tundry. | Video: Blahoslav Baťa

Zdánlivě pustá tundra se mění. Je to vidět třeba na Labské či Pančavské louce poblíž Vrbatovy boudy. "Smrky se vyskytují čím dál výše, už i ve výšce 1300 metrů přibývá smrkových rodinek," ukazuje botanik ze Správy Krkonošského národního parku Jan Štursa na několik stromků poblíž cesty.

Podle pozorování vědců se posunuje i horní hranice souvislého lesa. "Za posledních padesát let je to každý rok o 40 centimetrů, což je hodně," míní botanik. Ještě výrazněji se rozrůstá kleč. Té pomohl i člověk, který ji v oblasti Labské louky do devadesátých let vysazoval. 

"Naši předci se tak snažili zadržet vodu v krajině, jenže kleči se dařilo a začala vytlačovat jiné druhy, například prhu arniku, zvonek český či koniklec alpínský," říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. 

Vědce ta představa znepokojuje. Hřebeny Krkonoš s travnatými loukami, rašeliništi, i kamennými moři může v budoucnu zarůst smrkový les. Zmizely by nynější rostliny, zvířata či hmyz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy