Leoš Heger zasahuje, proti korupci vytáhl i v krajích

Petr Holub
9. 5. 2011 6:05
Karlovy Vary prověřovány, že ušily zakázku na míru největším dodavatelským firmám
Ministr Leoš Heger. Muž, který to může změnit.
Ministr Leoš Heger. Muž, který to může změnit. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přinejmenším dva kraje dosud ignorovaly lednový příkaz ministra Leoše Hegera, jak organizovat veřejné zakázky ve zdravotnictví. V květnu se poměry začínají měnit.

V Karlových Varech chtějí v pondělí otevřít obálky s nabídkami na dodávku nemocničních přístrojů za 82 milionů korun pro tamní krajské nemocnice. Soutěž je šita na míru dvěma největším dodavatelským firmám v zemi.

Obdobná zakázka byla vyhlášena v Ústí nad Labem. Tamní holding Krajská zdravotní chtěl nakoupit přístroje pro kardiocentrum za 60 milionů.

Zakázku však zrušil, aby se vyhnul ministerské kritice. "Projekt je z hlediska ministerstva zdravotnictví pod zvýšenou kontrolou," upozornil Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň.

Konkurence se zlobí

Scénář karlovarské soutěže, kde je předem znám vítěz, přitom natolik rozzlobil některé dodavatelské firmy, že proti ní podaly stížnosti a zároveň je zveřejnily.

Zakázka obchází Protikorupční strategii Ministerstva zdravotnictví tím, že neumožňuje dílčí plnění, ale objednává monitorovací, endoskopické a sonografické přístroje v jednom balíku. Tím omezuje konkurenci a v důsledku zvyšuje cenu.

Další případy na Aktuálně.cz

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici Na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

Na to reagoval kladenský dodavatel endoskopické techniky Medinet, který před týdnem poslal nemocnici námitku, kde žádá, ať se soutěž vypíše znovu s jinými podmínkami. "Nedostává se nám rovného zacházení, protože nemůžeme nabídku učinit sami," vysvětluje námitku ředitel Medinetu Petr Kožner.

Vadí mu i zadávací dokumentace, která uvádí natolik podrobné technické parametry, že je mohou splnit pouze určité typy kolonoskopů a gastroskopů značky Olympus. Medinet se tak nemůže zúčastnit soutěže ani jako subdodavatel, protože zastupuje společnost Pentax.

"Pokud kraj naše námitky odmítne, podáme stížnost k antimonopolnímu úřadu," plánuje další postup ředitel Kožner, který je ochoten složit stotisícovou kauci.

Podmínky splní jenom dva

Stejně postupuje společnost Transkontakt Medical.

Jde sice o tzv. kompletátorskou firmou s velkým obratem, nemůže však splnit všechny požadavky ze zadávací dokumentace.

Karlovarští radní připouštějí pouze takového zájemce, který dodal v posledních třech letech jedné nemocnici přístroje za 90 milionů. Součástí dodávky přitom mělo být endoskopické vybavení za 10 milionů a sonografické přístroje za stejnou částku.

"Podle našich znalostí jsou na českém trhu pouze dva dodavatelé, kteří tento kvalifikační předpoklad splňují, a to společnosti Hospimed a Puro-klima," stojí v dokumentu od Trankontaktu.

Policie šetří kartel

Podezření, že se v soutěži rozhoduje mezi dvěma předem určenými firmami, posílil i minulý pokus uskutečnit stejnou zakázku.

Loni v únoru se do stejně vypsané soutěže přihlásily jen Hospimed a Puro-klima. Administrátorem zakázky byla společnost Otidea, která soutěž zrušila, protože součástí nabídky Puro-klimy byly dokumenty napsané na hlavičkovém papíře Hospimedu. Logicky tak vznikla obava, že oba uchazeči jsou předem domluveni.

Lékařský odborový klub Karlovarské nemocnice tehdy podal trestní oznámení.

"Mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu pletichy při veřejné soutěži, případně jiných trestných činů," napsali lékaři protikorupční policii. "Zatím jsme nedostali odpověď," shrnuje dosavadní výsledek lékař Roman Brázdil. Za své aktivity byl ředitelem nemocnice v březnu odvolán z místa primáře ARO.

Zakázku nezrušíme

Krajská samospráva si na opakování zakázky najala jinou administrátorskou firmu CPS consulting a zakázku tentokrát už chce dotáhnout do konce. Jménem odpovědného radního Václava Larvy to potvrdila krajská mluvčí Jana Pavlíková. "V pondělí se otevřou obálky s nabídkami," upřesnila mluvčí.

Radní vychází z toho, že ministerstvo zdravotnictví kontroluje pouze nákup přístrojů, které se hradí z Integrovaného operačního programu. Karlovarské přístroje se však platí z Regionálního operačního programu Severozápad, kde mají kontrolu na starosti radní Karlovarského a Ústeckého kraje (pro vrcholné úředníky Severozápadu si před měsícem došli detektivové z protikorupční policie - pozn. red).

Ministerstvo zatím připouští, že jeho kompetence tak daleko nesahají.

"Projekt Karlových Varů je realizován v rámci regionálního operačního programu a kontrolní mechanismy jsou nastaveny subjektem nezávislým na ministerstvu zdravotnictví. O tomto projektu proto nemáme žádné bližší informace," vysvětlil zdrženlivost ministerstva mluvčí Sršeň.

 

Právě se děje

Další zprávy