Léky vyloučeny, pervitin může Bystroně stát kariéru

Jakub Novák
31. 1. 2012 18:40
Je také možné, že fotbalistovi Plzně někdo drogu zamíchal do pití
Lionel Messi prochází mezi Davidem Bystroněm a Petr Jiráčkem.
Lionel Messi prochází mezi Davidem Bystroněm a Petr Jiráčkem. | Foto: Reuters

Praha- Methamfetamin v moči fotbalisty Bystroně rozhodně nemůže pocházet z léků, shodují se odborníci.

Vyloučena ale není ani možnost, že pervitin někdo nepozorovaně zamíchal do pití.

"Něco takového je teoreticky možné, ale ještě jsem to nezažil. Vzhledem k ceně drogy by to navíc byla velmi nákladná zlomyslnost," říká Jiří Presl z centra Drop In.

Mezinárodní antidopingová agentura (WADA) řadí amfetamin mezi podpůrné látky, které nesmějí být použity během soutěže nebo závodu. Za pervitinovou euforii nyní plzeňskému fotbalistovi hrozí i nejvyšší možný trest - zákaz činnosti na čtyři roky.

Jakékoliv výmluvy na léky nebo mylný nález jsou v případě amfetaminu, nebo z něho odvozeného methamfetaminu zbytečné a neopodstatněné.

Omyl vyloučen?

Podle doktora Viktora Voříška z Ústavu klinické biochemie a diagnostiky hradecké lékařské fakulty, nemohou být amfetamin a methamfetamin detekovány omylem.

Docent Ivan Jelínek z katedry analytické chemie PřF UK, k tomu dodává: "Záměna například s efedrinem, pseudoefedrinem - tedy látkami, které se mohou výjimečně dostat do organismu s potravinovými doplňky a volně prodejnými léky - je nepravděpodobná a akreditované laboratoři by se určitě stát neměla."

Ačkoliv se sloučeniny amfetaminu ve světě příležitostně používají v léčbě ADHD (hyperaktivity s poruchou pozornosti), obezity či narkolepsie, nejsou v Česku, podle doktora Voříška, registrována žádná léčiva, která by amfetamin či methamfetamin obsahovala.

Amfetamin působí na centrální nervovou soustavu, zvyšuje krevní tlak a zrychluje srdeční tep. Psychické psůobení se projevuje zvýšeným pocitem sebevědomí, svěžesti a energie; kromě toho potlačuje potřebu spánku i chuť k jídlu (proto jeho občasné využití v lécích proti obezitě.

Nejčastější slangové označení je "speed", amfetamin se obvykle polyká nebo šňupe, výjimečně dochází i k jeho injekční aplikaci.

Biologický poločas amfetaminu v krevní plasmě je od čtyřech do dvanácti hodin.

Drahé Česko

Protest proti drogám v indonéské Jakartě
Protest proti drogám v indonéské Jakartě | Foto: Reuters

Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) byla cena jednoho gramu amfetaminu v Česku (rok 2009) k sehnání za necelých 42 eur, tedy asi 1050 korun.

Ze zemí, z nichž EMCDDA tyto údaje získala, je tak v Česku amfetamin nejdražší. Třeba v sousedním Polsku je k sehnání za cenu už kolem osmi eur, tedy asi dvou set korun za gram.

Nejoblíbenější je amfetamin v Anglii a Walesu, kde s ním má zkušenost přibližně každý desátý dospělý, na kontinentu potom vede Dánsko, kde amfetaminy někdy požilo asi 6 % dospělých.

 

Právě se děje

Další zprávy