Léky budou od ledna dostupnější

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 11. 2008 15:52
Volně prodejných léků bude od ledna víc
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lidé dostanou v lékárnách víc přípravků bez receptu.

Seznam volně dostupných léků se o první přípravky rozšíří v lednu, postupně se ale bude rozrůstat. Přibudou na něm hlavně léky na nachlazení a kašel.

Seznam látek, které se budou moci nově prodávat bez předpisu, stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Pacient to bude mít jednodušší

"Zavedení nového způsobu výdeje znamená, že se rozšíří skupina léků, které si pacient může koupit v lékárně, aniž by k tomu potřeboval lékařský předpis," vysvětlila mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Například známý lék Framykoin si dnes pacient může koupit jen na předpis, bez něj mu ho lékárník nesmí vydat. Do budoucna si ale bude moct pacient vybrat.

Pokud si pro pilulky či mast přijde s receptem, bude je mít zadarmo. Jako doposud mu lék zaplatí pojišťovna. Kromě toho si ale bude moct přípravek koupit bez předpisu. V tomto případě si ho bude hradit pacient sám.

V lednu jen deset přípravků

"V prvních měsících příštího roku půjde zhruba o deset přípravků, zejména na nachlazení a kašel. Postupně bude léků přibývat, a to po dobu několika let," řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

V konečné fázi by podle něj mohlo jít asi o stovku přípravků.

Léky tak budou pro pacienta dostupnější.

Do lékárny s občankou

Výdej léku bez lékařského předpisu ale bude mít svá omezení.

Lékárník například bude smět vydat medikament jen osobě, které je určen. Lékárna musí vést dokumentaci, do které přesně zaznamená informace o pacientovi. Proto se budou takové léky vydávat jen lidem, kteří se prokáží občanským průkazem.

Lékárník současně musí vysvětlit užití léku. Vydat smí jen omezený počet balení.

Foto: Jaroslav Jiřička

Důkladná evidence léků a pacientů v centrálním registru by měla zabránit tomu, aby se léky zneužívaly. "Platí to především pro přípravky s obsahem pseudoefedrinu, který slouží k výrobě drog," podotkl Beneš.

Informace o všech lécích a klinických studiích najdou lidé na novém informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Léčivé přípravky jsou často chybně užívány, to však není důvod činit je nedostupnými," řekla mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Pokud pacient zapomene recept

Jednodušší to budou mít od ledna i lidé, kteří si zapomněli nechat napsat recept na lék, který delší dobu užívají. Pokud si lékárník ověří, že pacient skutečně lék užívá, smí ho pacientovi vydat.

Podle Beneše by se ale mělo této možnosti využívat jen výjimečně.

Lékaři nadšení nejsou

S nápadem, že bude možné dostat v lékárnách větší množství léků bez receptu, přišlo ministerstvo zdravotnictví už v létě. Kromě skupiny léků vydávaných jen na předpis a skupiny léků volně prodejných vymyslel ministr Julínek také skupinu léků bez předpisu, ale s omezením.

Seznam léků tehdy zveřejnila Česká lékárnická komora. Byla mezi nimi například antikoncepce nebo přípravky na vysoký cholesterol, migrénu, suchý kašel, žaludeční vředy a obezitu.

Česká lékařská komora se ale proti návrhu postavila. Řekla, že bez lékařů bude tento způsob prodeje léků nebezpečný, protože lékárníci nejsou s to odborně vyšetřit zdravotní stav pacientů a léčit je.

Prezident komory Milan Kubek kvůli tomu pohrozil ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martinu Benešovi trestním oznámením.

Jednání pokračují

"Česká lékařská komora zásadně nesouhlasí s návrhem zařadit novou kategorii přípravků vydávaných bez receptů. Nemá to žádné medicínské opodstatnění," řekl tehdy Kubek novinářům.

Ministr Tomáš Julínek se kvůli kritice sešel na konci září se šéfy sdružení praktiků, pediatrů a gynekologů. Slíbil jim, že bez receptu budou k dostání jen ty léky, na kterých se s nimi shodne.

Právě proto bude bez předpisu k dostání zatím jen desítka léků. Na dalších se ještě lékaři s ministrem neshodli.

 

Právě se děje

Další zprávy