Lekce efektivity. Dánsko dá 9krát míň než Češi ProMoPro

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 1. 2012 9:47
Za ozvučení zaplatí maximálně 2,3 milionu eur, kdežto ProMoPro Česko vyplatilo 21 milionů
Audiovizuální technika Promopro
Audiovizuální technika Promopro | Foto: Aktuálně.cz, Repro: promopro.cz

Praha - Dánové, kteří nyní předsedají Evropské unii, hodlají za audiovizuální služby zaplatit maximálně 2,3 milionu eur (asi 58 milionů Kč). Tedy zhruba devětkrát méně, než zaplatil za stejný servis firmě ProMoPro tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).

Píše to páteční Právo. Celková odměna pro Promopro za ozvučení předsednictví činila 525 milionů korun. Navíc byla tehdy firma vybrána bez veřejné soutěže.

Těchto 525 milionů představuje podle průměrného kurzu za poslední tři roky 25 Kč za euro částku 21 milionů eur.

Například Francie, která na konci roku 2008 předávala předsednictví EU Česku, přitom podle Práva utratila za všechny audiovizuální a současně některé další technické služby jen 11,2 milionu eur.

Podívejte se na smlouvu mezi Úřadem vlády a firmou Promopro

Za rozhazovačnost kritizovaní Řekové vyplatili za ozvučení svého předsednictví před devíti lety 9,6 milionu eur, Portugalce přišlo technické zajištění veškerých akcí během jejich předsednictví v roce 2007 zhruba na 6,8 milionu eur.

Analytici Finančního analytického útvaru ministerstva financí loni spočítali, že na plnění státní zakázky pro firmu Promopro ve výši 525 milionů Kč nebylo podle smlouvy použito minimálně 240 milionů korun.

Viník, který nesl za zpronevěřenou státní zakázku hlavní odpovědnost, však ani po roce od vypuknutí kauzy nebyl označen. 

Policie se případem od loňského února zabývá s podezřením na spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy