Lekce efektivity. Dánsko dá 9krát míň než Češi ProMoPro

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 1. 2012 9:47
Za ozvučení zaplatí maximálně 2,3 milionu eur, kdežto ProMoPro Česko vyplatilo 21 milionů
Audiovizuální technika Promopro
Audiovizuální technika Promopro | Foto: Aktuálně.cz, Repro: promopro.cz

Praha - Dánové, kteří nyní předsedají Evropské unii, hodlají za audiovizuální služby zaplatit maximálně 2,3 milionu eur (asi 58 milionů Kč). Tedy zhruba devětkrát méně, než zaplatil za stejný servis firmě ProMoPro tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).

Píše to páteční Právo. Celková odměna pro Promopro za ozvučení předsednictví činila 525 milionů korun. Navíc byla tehdy firma vybrána bez veřejné soutěže.

Těchto 525 milionů představuje podle průměrného kurzu za poslední tři roky 25 Kč za euro částku 21 milionů eur.

Například Francie, která na konci roku 2008 předávala předsednictví EU Česku, přitom podle Práva utratila za všechny audiovizuální a současně některé další technické služby jen 11,2 milionu eur.

Podívejte se na smlouvu mezi Úřadem vlády a firmou Promopro

Za rozhazovačnost kritizovaní Řekové vyplatili za ozvučení svého předsednictví před devíti lety 9,6 milionu eur, Portugalce přišlo technické zajištění veškerých akcí během jejich předsednictví v roce 2007 zhruba na 6,8 milionu eur.

Analytici Finančního analytického útvaru ministerstva financí loni spočítali, že na plnění státní zakázky pro firmu Promopro ve výši 525 milionů Kč nebylo podle smlouvy použito minimálně 240 milionů korun.

Viník, který nesl za zpronevěřenou státní zakázku hlavní odpovědnost, však ani po roce od vypuknutí kauzy nebyl označen. 

Policie se případem od loňského února zabývá s podezřením na spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy