Lékařské odbory vyhrožují žalobou, chtějí zvýšení platů, které slíbil exministr Heger

ČTK ČTK
5. 11. 2015 14:24
Předžalobní výzvou chce Lékařský odborový klub (LOK) od ministerstva zdravotnictví dosáhnout splnění závazku, že platy lékařů v nemocnicích budou odpovídat trojnásobku průměrného platu v zemi. Závazak pochazí z memoranda z roku 2011, kdy zdravotnictví šéfoval Leoš Heger (TOP 09). "Předžalobní výzvu jsme v říjnu dali na ministerstvo. Pokud do dvou měsíců nezareaguje, bude následovat soudní žaloba," řekl předseda LOK Martin Engel. Základní plat lékaře v současné době činí 32 450 korun, sestry 19 680 korun.
Martin Engel
Martin Engel | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předžalobní výzvou chce Lékařský odborový klub (LOK) od ministerstva zdravotnictví dosáhnout splnění závazku, že platy lékařů v nemocnicích budou odpovídat trojnásobku průměrného platu v zemi.

Závazek státu zakotvilo memorandum, které v únoru 2011 podepsal tehdejší šéf resortu Leoš Heger (TOP 09) s předsedou LOK Martinem Engelem.

"Předžalobní výzvu jsme v říjnu dali na ministerstvo ohledně neplnění závazků České republiky plynoucích z memoranda. Pokud do dvou měsíců nezareaguje, bude následovat soudní žaloba," řekl ve čtvrtek Engel.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62 735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře tak činí 32 450 korun, sestry 19 680 korun. Průměrný plat zaměstnance státu je 25 880 korun.

Diskuse s odboráři

První příležitost k diskusi s odboráři o plnění závazku z memoranda dostane ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) v pátek na slavnostním večeru, který pořádá Lékařský odborový klub k 20 letům existence. Ministr přislíbil účast na večeru, jehož se účastní současní i dřívější funkcionáři lékařských odborů.

Účast potvrdila i řada politiků, představitelé České lékařské komory a dalších lékařských organizací. "Předsedové koaličních stran se omluvili, to svědčí, že asi nemají čisté svědomí, co se páchá se zdravotnictvím," poznamenal Engel.

Za dvě desítky let, co LOK funguje, zůstávají podle něj základní úkoly stejné - platy lékařů a jejich sociální situace.

"Pořád také čelíme nějakým problémům, jednou to byla privatizace nemocnic, teď jsou to zase dramatické odchody, nejen už lékařů, ale i ostatních zdravotníků, kvůli kterým se zavírají zdravotnická zařízení," řekl Engel. Spolupráce odborů s vládou zůstává podle něj problematická.

Počty členů LOK v poslední době mírně klesly, před pěti lety jich bylo 5100, nyní zhruba 4900. Mezi mladými lékaři se podle Engela nábor nedaří, starší odcházejí do důchodu a v odborech tím pádem také končí, členů proto ubývá.

Odboráři v minulosti uspěli

"Není to, že by mladí lékaři nevěřili odborům, oni nevěří už ničemu, nevěří ve výsledky jednotného postupu. A hlavně nechtějí nijak vyčuhovat z šedého průměru," vysvětlil.

Engel připomněl úspěchy odborářů, když postupovali jednotně. V květnu 2010 odstartovala kampaň Děkujeme, odcházíme, v níž podaly výpověď 4000 z 16 tisíc nemocničních lékařů. Po podpisu memoranda výpovědi stáhli, protože jim stát zastoupený ministrem slíbil výrazný nárůst platů.

 

Právě se děje

Další zprávy