Proti etice? Lékařská komora prověří léčbu kmenovými buňkami

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 7. 2014 5:30
Lékaři, kteří lidem vpichují do kloubů klinicky neotestované sérum a účtují si za to desetitisíce, mohou mít problém. Česká lékařská komora prozkoumá, jestli neporušují etický kodex.
Zkumavky s kmenovými buňkami
Zkumavky s kmenovými buňkami | Foto: REUTERS/Peter Macdiarmid

Praha - Pacientka zaplatila za sérum s kmenovými buňkami 54 tisíc. Lékař ji ale zapomněl informovat, že jde o experiment. Nyní musí žena na operaci, pokus byl neúspěšný.

Podobných případů se podle profesora pražské ortopedie v Nemocnici Na Bulovce Pavla Dungla najdou desítky. Pacienti se ozývají z celého Česka.

"Takzvaná autologní biologická léčba artrózy je totiž šarlatánská metoda. Není klinicky testovaná a nefunguje. Hlavním smyslem je vybírat od lidí nekontrolovatelně peníze," tvrdí uznávaný lékař a místopředseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí.

Na lékaře, kteří lidem sérum vpichují, si proto nyní posvítí Česká lékařská komora. Její vědecká rada prozkoumá, jestli zdravotníci neporušují stavovský kodex. Ten totiž říká: na prvním místě musí být prospěch pacienta, nikoliv peněženka lékaře.

Na lékaře se zaměří komora i ministerstvo

"Vzhledem k tomu, že se objevují případy spekulativního využití buněk a s tím spojené komerčně motivované aktivity, budeme se problémem zabývat," potvrdil šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Kmenovými buňkami se prý bude vědecká rada zabývat už na svém nejbližším zasedání, to znamená v září. "Pozval jsem kvůli tomu i paní profesorku Evu Sykovou, která se možnostmi léčby kmenovými buňkami léta zabývá," doplnil Kubek.

Situaci chce řešit i vedení resortu. "Ministerstvo zdravotnictví obdrželo na toto téma podnět, kterým se intenzivně zabývá," řekl ministrův náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Úředníci měli informace rok

Jenomže podle některých odborníků je pozdě. Komora i ministerští úředníci měli zareagovat daleko dřív. O tom, že se neověřená metoda na některých klinikách v Česku používá, prý věděli nejméně rok.

"Až budou na ministerstvu a lékařské komoře hledat spolupachatele, stačí se podívat do zrcadla," kritizuje ostře obě instituce známý internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Podnět na úřady prý posílal už v polovině loňského roku, protože se na něj obraceli zoufalí pacienti. Výsledek byl ale nulový. Lékařská komora sice podle něj přiznala, že není léčba kloubů kmenovými buňkami bezpečná a ověřená, protože je částečně vyzkoušená jen ve veterinární medicíně, žádné konkrétní kroky ale proti jejímu používání nepodnikla.

Porušovali lékaři zákon?

Podobně se vyjádřil také vědecký sekretář ortopedické společnosti Jiří Běhounek. Společnost se podle něj marně obracela na ministerstvo zdravotnictví.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je přitom podezření z porušení etického kodexu namístě. "Je nasnadě prozkoumat, jestli lékař nenabídl pacientovi neúčinnou léčbu úmyslně jen proto, aby se obohatil," řekl. 

A nejen to. Pokud navíc lékař své pacienty neinformoval, že jim nabízí léčbu klinicky nevyzkoušenou, porušil tím zákon. "V takovém případě mu od zřizovatele hrozí pokuta až půl milionu korun," doplnil.

Spolumajitel firmy: důkazů o úspěšnosti léčby je dost

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka se ale komora nejprve musela shodnout na jednotném odborném stanovisku. "Jde o obor, který se neustále vyvíjí. Takže pokud se k tomu má lékařská komora jakkoliv vyjadřovat, musí mít nejprve nějaký odborný fundament," vysvětlil.

Experimentální léčbu artrózy lidem nabízí přes své smluvní lékaře soukromá společnost CellThera. Sama firma přiznává, že metoda není dostatečně ověřená. "Ano, klinická studie se teprve chystá," potvrdila pracovnice informační linky pro pacienty. Léčbu proto podle ní nehradí ani zdravotní pojišťovny. "Plně si ji platí pacient. Jeden kloub stojí 35 tisíc. Potom každý další 15 tisíc," upřesnila informace.

Podle spolumajitele společnosti a současně prezidenta Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii Jaroslava Michálka přesto existuje dostatek důkazů, že může léčba lidem pomoci.

"Existuje mnoho odborných publikací na toto téma v rámci veterinární medicíny, ale také v humánní medicíně. Rovněž také na léčbu s využitím kmenových a jiných buněk v mnoha lékařských oborech včetně kardiologie, neurologie či dermatologie," namítá Michálek.

Jedna ze studií k využití kmenových buněk získaných z kostní dřeně i z tukové tkáně podle něj vznikla také v Česku, a to na základě grantové podpory konsorcia. Studii podle něj podpořila Evropská unie a české ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy