Proti etice? Lékařská komora prověří léčbu kmenovými buňkami

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 7. 2014 5:30
Lékaři, kteří lidem vpichují do kloubů klinicky neotestované sérum a účtují si za to desetitisíce, mohou mít problém. Česká lékařská komora prozkoumá, jestli neporušují etický kodex.
Zkumavky s kmenovými buňkami
Zkumavky s kmenovými buňkami | Foto: REUTERS/Peter Macdiarmid

Praha - Pacientka zaplatila za sérum s kmenovými buňkami 54 tisíc. Lékař ji ale zapomněl informovat, že jde o experiment. Nyní musí žena na operaci, pokus byl neúspěšný.

Podobných případů se podle profesora pražské ortopedie v Nemocnici Na Bulovce Pavla Dungla najdou desítky. Pacienti se ozývají z celého Česka.

"Takzvaná autologní biologická léčba artrózy je totiž šarlatánská metoda. Není klinicky testovaná a nefunguje. Hlavním smyslem je vybírat od lidí nekontrolovatelně peníze," tvrdí uznávaný lékař a místopředseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí.

Na lékaře, kteří lidem sérum vpichují, si proto nyní posvítí Česká lékařská komora. Její vědecká rada prozkoumá, jestli zdravotníci neporušují stavovský kodex. Ten totiž říká: na prvním místě musí být prospěch pacienta, nikoliv peněženka lékaře.

Na lékaře se zaměří komora i ministerstvo

"Vzhledem k tomu, že se objevují případy spekulativního využití buněk a s tím spojené komerčně motivované aktivity, budeme se problémem zabývat," potvrdil šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Kmenovými buňkami se prý bude vědecká rada zabývat už na svém nejbližším zasedání, to znamená v září. "Pozval jsem kvůli tomu i paní profesorku Evu Sykovou, která se možnostmi léčby kmenovými buňkami léta zabývá," doplnil Kubek.

Situaci chce řešit i vedení resortu. "Ministerstvo zdravotnictví obdrželo na toto téma podnět, kterým se intenzivně zabývá," řekl ministrův náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Úředníci měli informace rok

Jenomže podle některých odborníků je pozdě. Komora i ministerští úředníci měli zareagovat daleko dřív. O tom, že se neověřená metoda na některých klinikách v Česku používá, prý věděli nejméně rok.

"Až budou na ministerstvu a lékařské komoře hledat spolupachatele, stačí se podívat do zrcadla," kritizuje ostře obě instituce známý internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Podnět na úřady prý posílal už v polovině loňského roku, protože se na něj obraceli zoufalí pacienti. Výsledek byl ale nulový. Lékařská komora sice podle něj přiznala, že není léčba kloubů kmenovými buňkami bezpečná a ověřená, protože je částečně vyzkoušená jen ve veterinární medicíně, žádné konkrétní kroky ale proti jejímu používání nepodnikla.

Porušovali lékaři zákon?

Podobně se vyjádřil také vědecký sekretář ortopedické společnosti Jiří Běhounek. Společnost se podle něj marně obracela na ministerstvo zdravotnictví.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je přitom podezření z porušení etického kodexu namístě. "Je nasnadě prozkoumat, jestli lékař nenabídl pacientovi neúčinnou léčbu úmyslně jen proto, aby se obohatil," řekl. 

A nejen to. Pokud navíc lékař své pacienty neinformoval, že jim nabízí léčbu klinicky nevyzkoušenou, porušil tím zákon. "V takovém případě mu od zřizovatele hrozí pokuta až půl milionu korun," doplnil.

Spolumajitel firmy: důkazů o úspěšnosti léčby je dost

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka se ale komora nejprve musela shodnout na jednotném odborném stanovisku. "Jde o obor, který se neustále vyvíjí. Takže pokud se k tomu má lékařská komora jakkoliv vyjadřovat, musí mít nejprve nějaký odborný fundament," vysvětlil.

Experimentální léčbu artrózy lidem nabízí přes své smluvní lékaře soukromá společnost CellThera. Sama firma přiznává, že metoda není dostatečně ověřená. "Ano, klinická studie se teprve chystá," potvrdila pracovnice informační linky pro pacienty. Léčbu proto podle ní nehradí ani zdravotní pojišťovny. "Plně si ji platí pacient. Jeden kloub stojí 35 tisíc. Potom každý další 15 tisíc," upřesnila informace.

Podle spolumajitele společnosti a současně prezidenta Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii Jaroslava Michálka přesto existuje dostatek důkazů, že může léčba lidem pomoci.

"Existuje mnoho odborných publikací na toto téma v rámci veterinární medicíny, ale také v humánní medicíně. Rovněž také na léčbu s využitím kmenových a jiných buněk v mnoha lékařských oborech včetně kardiologie, neurologie či dermatologie," namítá Michálek.

Jedna ze studií k využití kmenových buněk získaných z kostní dřeně i z tukové tkáně podle něj vznikla také v Česku, a to na základě grantové podpory konsorcia. Studii podle něj podpořila Evropská unie a české ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy