Proti etice? Lékařská komora prověří léčbu kmenovými buňkami

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 7. 2014 5:30
Lékaři, kteří lidem vpichují do kloubů klinicky neotestované sérum a účtují si za to desetitisíce, mohou mít problém. Česká lékařská komora prozkoumá, jestli neporušují etický kodex.
Zkumavky s kmenovými buňkami
Zkumavky s kmenovými buňkami | Foto: REUTERS/Peter Macdiarmid

Praha - Pacientka zaplatila za sérum s kmenovými buňkami 54 tisíc. Lékař ji ale zapomněl informovat, že jde o experiment. Nyní musí žena na operaci, pokus byl neúspěšný.

Podobných případů se podle profesora pražské ortopedie v Nemocnici Na Bulovce Pavla Dungla najdou desítky. Pacienti se ozývají z celého Česka.

"Takzvaná autologní biologická léčba artrózy je totiž šarlatánská metoda. Není klinicky testovaná a nefunguje. Hlavním smyslem je vybírat od lidí nekontrolovatelně peníze," tvrdí uznávaný lékař a místopředseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí.

Na lékaře, kteří lidem sérum vpichují, si proto nyní posvítí Česká lékařská komora. Její vědecká rada prozkoumá, jestli zdravotníci neporušují stavovský kodex. Ten totiž říká: na prvním místě musí být prospěch pacienta, nikoliv peněženka lékaře.

Na lékaře se zaměří komora i ministerstvo

"Vzhledem k tomu, že se objevují případy spekulativního využití buněk a s tím spojené komerčně motivované aktivity, budeme se problémem zabývat," potvrdil šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Kmenovými buňkami se prý bude vědecká rada zabývat už na svém nejbližším zasedání, to znamená v září. "Pozval jsem kvůli tomu i paní profesorku Evu Sykovou, která se možnostmi léčby kmenovými buňkami léta zabývá," doplnil Kubek.

Situaci chce řešit i vedení resortu. "Ministerstvo zdravotnictví obdrželo na toto téma podnět, kterým se intenzivně zabývá," řekl ministrův náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Úředníci měli informace rok

Jenomže podle některých odborníků je pozdě. Komora i ministerští úředníci měli zareagovat daleko dřív. O tom, že se neověřená metoda na některých klinikách v Česku používá, prý věděli nejméně rok.

"Až budou na ministerstvu a lékařské komoře hledat spolupachatele, stačí se podívat do zrcadla," kritizuje ostře obě instituce známý internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Podnět na úřady prý posílal už v polovině loňského roku, protože se na něj obraceli zoufalí pacienti. Výsledek byl ale nulový. Lékařská komora sice podle něj přiznala, že není léčba kloubů kmenovými buňkami bezpečná a ověřená, protože je částečně vyzkoušená jen ve veterinární medicíně, žádné konkrétní kroky ale proti jejímu používání nepodnikla.

Porušovali lékaři zákon?

Podobně se vyjádřil také vědecký sekretář ortopedické společnosti Jiří Běhounek. Společnost se podle něj marně obracela na ministerstvo zdravotnictví.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je přitom podezření z porušení etického kodexu namístě. "Je nasnadě prozkoumat, jestli lékař nenabídl pacientovi neúčinnou léčbu úmyslně jen proto, aby se obohatil," řekl. 

A nejen to. Pokud navíc lékař své pacienty neinformoval, že jim nabízí léčbu klinicky nevyzkoušenou, porušil tím zákon. "V takovém případě mu od zřizovatele hrozí pokuta až půl milionu korun," doplnil.

Spolumajitel firmy: důkazů o úspěšnosti léčby je dost

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka se ale komora nejprve musela shodnout na jednotném odborném stanovisku. "Jde o obor, který se neustále vyvíjí. Takže pokud se k tomu má lékařská komora jakkoliv vyjadřovat, musí mít nejprve nějaký odborný fundament," vysvětlil.

Experimentální léčbu artrózy lidem nabízí přes své smluvní lékaře soukromá společnost CellThera. Sama firma přiznává, že metoda není dostatečně ověřená. "Ano, klinická studie se teprve chystá," potvrdila pracovnice informační linky pro pacienty. Léčbu proto podle ní nehradí ani zdravotní pojišťovny. "Plně si ji platí pacient. Jeden kloub stojí 35 tisíc. Potom každý další 15 tisíc," upřesnila informace.

Podle spolumajitele společnosti a současně prezidenta Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii Jaroslava Michálka přesto existuje dostatek důkazů, že může léčba lidem pomoci.

"Existuje mnoho odborných publikací na toto téma v rámci veterinární medicíny, ale také v humánní medicíně. Rovněž také na léčbu s využitím kmenových a jiných buněk v mnoha lékařských oborech včetně kardiologie, neurologie či dermatologie," namítá Michálek.

Jedna ze studií k využití kmenových buněk získaných z kostní dřeně i z tukové tkáně podle něj vznikla také v Česku, a to na základě grantové podpory konsorcia. Studii podle něj podpořila Evropská unie a české ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy