Lékárny proti narkomanům. Test vyšel, paralen neprodají

Markéta Chaloupská
21. 2. 2010 8:15
Koupit si lék, ze kterého lze vyrobit pervitin, není pro narkomana nic lehkého
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Narkomani, ale i lékárníci, kteří využívali měkkého zákona a díky volnému prodeji léků měli snadnou cestu k výrobě pervitinu, ji mají od loňského října výrazně omezenou. 

Léky obsahující pseudoefedrin, ze kterého lze vyrobit například pervitin, může lékárna prodat jen na recept, bez něj jen v omezeném množství.

Test Aktuálně.cz prokázal, že lékárnící zákon dodržují, ale i to, že jej lze obejít.

Mise Holešovice neúspěšná

"Chtěla bych dvě velké balení Paralenu Plus," zkouším to na lékárnici v pražské Holešovické lékárně. Dvě velké krabičky obsahují dohromady 48 tablet s pseudoefedrinem, což už je protizákonné.

"My vůbec léky s pseudoefedrinem neprodáváme, musíte mít recept," odpoví mi lékárnice.

Koupit si lék, ze kterého lze vyrobit pervitin, není o nic lehčí i v ostatních lékárnách. Aktuálně.cz testovalo sedm lékáren v Praze 7, tedy v městské části, ve které lékař a provozovatel lékárny Andrej Monakov prodával velké množství léku s pseudoefedrinem narkomanům. Teď čeká ve vazbě na soud.

Nebudu suplovat policii

Od loňského října platí, že se tyto léky dají koupit po uvedení jména a data narození. Navíc lékárník smí prodat maximálně 30 tablet některého ze šesti přípravků, který látku obsahuje.

"Podle mě by žádné léky s pseudoefedrinem neměly být volně prodejné. Nehodlám suplovat práci policie, abych kontroloval, na co to chtějí. Prostě je vůbec neprodám," vysvětluje lékárník z lékárny Na Maninách důvody, proč odmítl lék bez receptu prodat. Stejně tak se zachovaly další dvě lékárny: v Osadní ulici a Pharmaland poblíž Letné.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Možnosti tu jsou...

O něco "úspěšnější" jsem byla v lékárně U Zlatého Kalicha, kde se dá koupit jedno velké balení léku Paralen Plus, když člověk vyplní potřebné údaje.

"Pokud byste chtěla další, musela byste přijít zase znovu," říká lékárnice. Naznačila tak možnost, kterou využívají někteří čeští narkomani. Poté, co si koupí jedno balení, si znovu stoupnou do fronty a požadují další.

Tento trik jsem zkusila v lékárně U Královské obory, ale tvrdě jsem narazila. "Nic takového, víc než jedno normální balení vám neprodám," říká tamní lékarnice.

S trochou nadsázky se dá říct, že "nejúspěšnější" jsem byla v lékárně U Anděla strážce poblíž Letenského náměstí. Zkusila jsem si tady koupit dvě velká balení, jedno pro sebe a druhé pro někoho z příbuzných.

Po chvilce váhání lékárnice přikývla a dvě velká balení mi prodala.

Jen s občankou

Výdej léků zákonodárci omezili na začátku května 2009. Léky s pseudoefedrinem se daly koupit jen s občankou nebo kartičkou pojištěnce a lékárník směl vydat jen omezené množství balení.

Ověřování množství mělo zabránit tomu, aby narkomani přípravky zneužívali k výrobě pervitinu. Podle Státního ústavu na kontrolu léčiv šlo až 80 procent balení na výrobu této drogy.

Foto: Policie ČR

V říjnu ale Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nařídil zrušit evidenci lidí, kteří si tyto léky kupovali. A od té doby lidé při koupi musí pouze uvést datum narození a jméno. Platí ale , že při volném výdeji si může pacient odnést z lékárny maximálně 900 miligramů pseudoefedrinu, což odpovídá asi 30 tabletám či sáčkům některého ze šesti přípravků.

Mezi hlídané léky patří Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen plus.

Jak nedávno upozornil deník Aktuálně.cz, narkomani si přece jen našli skulinku, jak nad zákaz prodeje vyzrát. Pro léky s pseudoefedrinem začali jezdit do Polska.

 

Právě se děje

Další zprávy