Lékárnická komora dostala pokutu milion korun

ven
13. 8. 2008 14:45
Nemůže zakazovat dávat zákazníkům dárky
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pokutu milion korun uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže České lékárnické komoře.

Ta podle úřadu zasahovala do hospodářské soutěže, když v loňském roce lékárnám sítě Dr. Max vytýkala vracení peněz nebo jinou pozornost za každý přinesený recept. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.

"Šlo o nepřípustné omezování konkurence mezi lékárnami," uvedl Robert Neruda, ředitel sekce hospodářské soutěže, který rozhodnutí podepsal. Jednání lékárnické komory bylo podle něj nebezpečné především proto, že lékárníkům jakožto členům vyhrožovala disciplinárním řízením, pokud se nebudou řídit etickým kodexem, který podobné aktivity vylučuje.

Čtěte více: Lékárny lákají zákazníky na slevy a peníze za recept

Etický kodex není víc než hospodářská soutěž

"My to nadále považujeme za porušení povinností lékárníka plynoucích z etického kodexu komory," uvedl dříve prezident ČLK Stanislav Havlíček. Podle ÚOHS se však komora přímo snažila ovlivnit provozovatele lékáren v jejich nezávislém rozhodování.

Lékárna. Ilustrační fotografie.
Lékárna. Ilustrační fotografie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Úřad na ochranu hospodářské soutěže plně respektuje nezbytnost dodržování etiky v dané oblasti, nicméně tohoto cíle nemůže být dosaženo porušováním zákonných ustanovení včetně ustanovení zákona o ochraně hospodářské soutěže," zní verdikt.

Lékárna není supermarket

"S rozhodnutím úřadu nesouhlasíme a rozhodně proti němu budeme podávat rozklad," uvedl mluvčí komory Aleš Krebs. Co přesně se ve výsledku šetření chystá lékarnická komora napadnout neupřesnil. "Důvody si zatím necháme pro sebe. Jako první by se je měl dozvědět úřad," dodal. Rozhodnutí v druhé instanci padne přibližně za půl roku.

Lékárníci zaměstnaní v lékárnách Dr. Max jsou zároveň členy komory a jako takoví mohli za poskytování finanční hotovosti nebo jiné pozornosti za předložení receptu čelit disciplinárnímu postihu. Podle ÚOHS jde ale o legitimní způsob jak získávat zákazníky, propagovat lékárnu a zvyšovat její obrat. Lékárnická komora se ale brání, že takový systém dělá z kvalifikovaných pracovišť, jakými lékárny jsou, supermarkety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy