Lékárnická komora dostala pokutu milion korun

ven
13. 8. 2008 14:45
Nemůže zakazovat dávat zákazníkům dárky
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pokutu milion korun uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže České lékárnické komoře.

Ta podle úřadu zasahovala do hospodářské soutěže, když v loňském roce lékárnám sítě Dr. Max vytýkala vracení peněz nebo jinou pozornost za každý přinesený recept. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.

"Šlo o nepřípustné omezování konkurence mezi lékárnami," uvedl Robert Neruda, ředitel sekce hospodářské soutěže, který rozhodnutí podepsal. Jednání lékárnické komory bylo podle něj nebezpečné především proto, že lékárníkům jakožto členům vyhrožovala disciplinárním řízením, pokud se nebudou řídit etickým kodexem, který podobné aktivity vylučuje.

Čtěte více: Lékárny lákají zákazníky na slevy a peníze za recept

Etický kodex není víc než hospodářská soutěž

"My to nadále považujeme za porušení povinností lékárníka plynoucích z etického kodexu komory," uvedl dříve prezident ČLK Stanislav Havlíček. Podle ÚOHS se však komora přímo snažila ovlivnit provozovatele lékáren v jejich nezávislém rozhodování.

Lékárna. Ilustrační fotografie.
Lékárna. Ilustrační fotografie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Úřad na ochranu hospodářské soutěže plně respektuje nezbytnost dodržování etiky v dané oblasti, nicméně tohoto cíle nemůže být dosaženo porušováním zákonných ustanovení včetně ustanovení zákona o ochraně hospodářské soutěže," zní verdikt.

Lékárna není supermarket

"S rozhodnutím úřadu nesouhlasíme a rozhodně proti němu budeme podávat rozklad," uvedl mluvčí komory Aleš Krebs. Co přesně se ve výsledku šetření chystá lékarnická komora napadnout neupřesnil. "Důvody si zatím necháme pro sebe. Jako první by se je měl dozvědět úřad," dodal. Rozhodnutí v druhé instanci padne přibližně za půl roku.

Lékárníci zaměstnaní v lékárnách Dr. Max jsou zároveň členy komory a jako takoví mohli za poskytování finanční hotovosti nebo jiné pozornosti za předložení receptu čelit disciplinárnímu postihu. Podle ÚOHS jde ale o legitimní způsob jak získávat zákazníky, propagovat lékárnu a zvyšovat její obrat. Lékárnická komora se ale brání, že takový systém dělá z kvalifikovaných pracovišť, jakými lékárny jsou, supermarkety.

 

Právě se děje

Další zprávy