Lékaři zveřejní Zemanovu zdravotní dokumentaci. Mám jen bolavé nohy, řekl prezident

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 10. 2019 11:44
Prezident Miloš Zeman při odchodu z Poslanecké sněmovny oznámil, že ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. Zeman tak reagoval na dotaz Aktuálně.cz, zda nezvažuje odchod z postu prezidenta. Odpověděl, že ne.
Prezident Miloš Zeman ve chvíli, kdy oznámil, že lékaři zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci
Prezident Miloš Zeman ve chvíli, kdy oznámil, že lékaři zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci | Foto: Radek Bartoníček

"Pan doktor Zavoral zítra zveřejní mou kompletní zdravotní dokumentaci, ze které vyplývá, že můj jediný problém jsou bolavé nohy," prohlásil Zeman, který už další dotaz neumožnil.

Na odchodu ale ještě na dotaz Aktuálně.cz, zda chce tedy pokračovat v úřadu prezidenta, odpověděl kladně. "To víte, že ano. Jistě k vašemu potěšení," dodal prezident.  

Miloš Zeman začal mluvit o svém zdravotním stavu sám, už když přicházel do sněmovny, kam přišel okomentovat projednávaný rozpočet na příští rok. "Milé dámy a milí pánové, moje okolí mně teď říká, že vypadám dobře. A já mu odpovídám, že lidský život má tři fáze. Mládí, dospělost a vypadá dobře," řekl Zeman.

Spekulace ohledně zdravotního stavu prezidenta zesílily v posledních dnech poté, co sám oznámil, že nastoupí na "rekondiční pobyt" do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Pobyl tam čtyři dny, v neděli při odjezdu své zdraví nijak nekomentoval.

Do Poslanecké sněmovny dorazil ve středu tradičně se svou hůlkou, vyjel výtahem do prvního patra, kde jej čekal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Zeman se jej mimo jiné zeptal, "zda je přítomný Babiš", dozvěděl se ale, že není. Premiér Andrej Babiš totiž zastupuje prezidenta v Japonsku na inauguraci tamního císaře.  

Zeman vtipkoval o svém zdraví také o chvíli později, když procházel k jednací síni, kde jej zdravila řada poslanců ještě před projevem v jednací síni. Prezident vzpomněl výrok bývalého britského premiéra Winstona Churchilla o tom, že se dožil vysokého věku, protože život proseděl. Jak známo, Churchill byl upoutaný na invalidní vozík.

Teď by měl prezident podle dřívějších oznámení odpočívat, aby byl připravený na předávání státních vyznamenání 28. října a poté na zahraniční cestu. Ta povede 16. listopadu na Slovensko.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy