Lékaři zveřejní Zemanovu zdravotní dokumentaci. Mám jen bolavé nohy, řekl prezident

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 10. 2019 11:44
Prezident Miloš Zeman při odchodu z Poslanecké sněmovny oznámil, že ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. Zeman tak reagoval na dotaz Aktuálně.cz, zda nezvažuje odchod z postu prezidenta. Odpověděl, že ne.
Prezident Miloš Zeman ve chvíli, kdy oznámil, že lékaři zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci
Prezident Miloš Zeman ve chvíli, kdy oznámil, že lékaři zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci | Foto: Radek Bartoníček

"Pan doktor Zavoral zítra zveřejní mou kompletní zdravotní dokumentaci, ze které vyplývá, že můj jediný problém jsou bolavé nohy," prohlásil Zeman, který už další dotaz neumožnil.

Na odchodu ale ještě na dotaz Aktuálně.cz, zda chce tedy pokračovat v úřadu prezidenta, odpověděl kladně. "To víte, že ano. Jistě k vašemu potěšení," dodal prezident.  

Miloš Zeman začal mluvit o svém zdravotním stavu sám, už když přicházel do sněmovny, kam přišel okomentovat projednávaný rozpočet na příští rok. "Milé dámy a milí pánové, moje okolí mně teď říká, že vypadám dobře. A já mu odpovídám, že lidský život má tři fáze. Mládí, dospělost a vypadá dobře," řekl Zeman.

Spekulace ohledně zdravotního stavu prezidenta zesílily v posledních dnech poté, co sám oznámil, že nastoupí na "rekondiční pobyt" do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Pobyl tam čtyři dny, v neděli při odjezdu své zdraví nijak nekomentoval.

Do Poslanecké sněmovny dorazil ve středu tradičně se svou hůlkou, vyjel výtahem do prvního patra, kde jej čekal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Zeman se jej mimo jiné zeptal, "zda je přítomný Babiš", dozvěděl se ale, že není. Premiér Andrej Babiš totiž zastupuje prezidenta v Japonsku na inauguraci tamního císaře.  

Zeman vtipkoval o svém zdraví také o chvíli později, když procházel k jednací síni, kde jej zdravila řada poslanců ještě před projevem v jednací síni. Prezident vzpomněl výrok bývalého britského premiéra Winstona Churchilla o tom, že se dožil vysokého věku, protože život proseděl. Jak známo, Churchill byl upoutaný na invalidní vozík.

Teď by měl prezident podle dřívějších oznámení odpočívat, aby byl připravený na předávání státních vyznamenání 28. října a poté na zahraniční cestu. Ta povede 16. listopadu na Slovensko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy