Lékaři za poplatek poradí i na internetu. Na dálku se diagnóza určit nedá, varuje komora

Markéta Fryčková
24. 3. 2018 21:30
Takzvaná telemedicína vyvolává spory - podle jedněch zefektivňuje lékařskou péči, kritici zas upozorňují, že na dálku vyšetřovat pacienty není možné.
Spoluzakladatel projektu U Lékaře.cz Tomáš Šebek.
Spoluzakladatel projektu U Lékaře.cz Tomáš Šebek. | Foto: DVTV

Praha - Dostat radu od lékaře a nemuset přitom trávit čas v čekárně umožňuje takzvaná telemedicína, tedy služba, která pacientům za poplatek zprostředkuje konzultace on-line a v kteroukoli denní dobu. Zatímco podle svých zastánců vede ke zefektivnění péče o zdraví, šéf České lékařské komory Milan Kubek varuje, že určovat diagnózu na dálku nelze.

"Pokud pacienta nevidíš, nikdy u něj nemůžeš stanovovat diagnózu na dálku. Nikdy mu nesmíš předepisovat žádné léky, koleduješ si tak o poškození jeho zdraví," vysvětluje Kubek.

V Česku lékařské konzultace po internetu od roku 2016 nabízí projekt U Lékaře.cz. Jeho spoluzakladatel Tomáš Šebek ale tvrdí, že tato služba nemá suplovat lékařskou péči. "Pouze se snažíme lékařskou službu tímto způsobem zefektivňovat. Lidé se často jen chtějí zeptat na názor odborníka a takto ho mohou rychle získat," říká Šebek.

Pomocí služby si klient může za poplatek nechat poradit s jakýmkoli zdravotním problémem. Odpovídají praktičtí lékaři, kteří se kromě on-line poradenství věnují i běžnému vyšetřování v ordinacích a nemocnicích.

Pokud je potřeba, praktik přepošle dotaz odbornému lékaři. Ten může odpověď dál upřesnit, případně doporučí návštěvu u specialisty, kam se může klient rovnou objednat na nejbližší možný termín. 

"Uvědomujeme si, že jde o zpoplatněnou záležitost. Chceme ale mít v týmu výborné lékaře, kteří se poradenství budou doopravdy věnovat. A to minimálně patnáct až dvacet minut u každého klienta," uvádí chirurg Šebek. Lidé tak za konzultaci zaplatí od 39 do 199 korun podle toho, jak rychle požadují odpověď.

Kubek: Dostupnost mají zajistit pojišťovny

Podle Šebka je on-line poradenství lékařů určené zejména lidem mimo Prahu a všem, pro které může být cesta k praktickému lékaři komplikovaná.

Kubek ale namítá, že by se však o dostupnost lékařské péče měl postarat stát. "Ano, pokles dostupnosti zdravotní péče zejména na venkově je problém. Telemedicína ale z mého pohledu není řešením. Žijeme ve střední Evropě, kde by dostupnost lékařské péče měla být zajištěna v souladu se zákonem a s platným nařízením vlády," říká šéf lékařské komory.

"Pokud v některých regionech tato dostupnost zachována není, je to v první řadě problém zdravotních pojišťoven. Ty jsou ze zákona povinné svým klientům dostupnost lékaře v určitých vzdálenostech i časech zajistit," dodává. On-line poradenství podle něj nepředstavuje řešení problému.

Podle Kubka je ale naopak správné, že lékaři mezi sebou zabezpečeným způsobem sdílejí výsledky a nálezy pacientů. "Jestliže pacient absolvuje vyšetření v nemocnici v Praze, pak je pro zdravotnictví naopak výhodou, že se na něj může podívat lékař například v Havířově," uzavírá Kubek.

Aktuálně.cz uspořádalo předvolební diskuzi s experty politických stran na zdravotnictví. Proti nim se posadili lidé z oboru. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy