Lékaři: Potratová pilulka je bezpečná, boom potratů nehrozí

ČTK ČTK
7. 7. 2014 17:14
Gynekologové připomněli, že se interrupcí v Česku provádí minimum. Proti potratové pilulce bojuje Hnutí pro život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Potratovou pilulku, která je v Česku dostupná od června, vítá Česká gynekologická a porodnická společnost jako bezpečnou alternativu operačního potratu, řekl novinářům gynekolog Petr Křepelka.

Boom potratů podle něj pilulka nezpůsobí - více než polovina Češek v plodném věku se chrání antikoncepčními pilulkami, počty potratů jsou velmi nízké.

Podle Hnutí pro život, které potraty odmítá, zvyšuje pilulka riziko komplikací, včetně úmrtí ženy. Podle gynekologů naopak komplikace operačních potratů a riziko úmrtí omezuje.

Interrupci může žena v ČR podstoupit do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů i později, miniinterrupci do 8. týdne. Farmakologický potrat může být proveden do 49. dne těhotenství. V tu dobu jde ještě o embryo maximálně deset milimetrů velké. Množství tkáně, která odchází při potratu, je tedy jen o něco větší než při běžné menstruaci.

Pilulku, která je registrována ve zhruba 25 zemích, může v Česku podat jen odborný lékař v nemocnici. Žena nejprve dostane účinnou látku mifepristonum, která zamezí výživě těhotenské tkáně včetně embrya. Zůstane jednu hodinu pod přímým dohledem lékaře, kdyby ji postihlo zvracení či alergická reakce.

Za 36 až 48 hodin navštíví lékaře znovu, dostane účinnou látku misoprostolum, která zajistí vypuzení těhotenské tkáně z těla. Za 14 až 21 dní absolvuje povinně závěrečnou kontrolu u lékaře.

"Žena, která se rozhodne pro farmakologické ukončení těhotenství, obdrží bezpečnostní kartu, včetně data a další návštěvy a kontaktu na lékaře," shrnul docent Marek Ľubušký z olomoucké gynekologicko-porodnické kliniky.

Gynekolog: Riziko infekce je v řádu promile

Podle Hnutí pro život hrozí po potratové pilulce častěji zvracení, kolapsy, bakteriální šok, vykrvácení a smrt.

Podle Ľubuškého ale za dvacet let, kdy se pilulka ve Francii a dalších zemích užívá, nebyl potvrzen ani jeden případ vykrvácení po jejím požití. Co se bakteriální infekce týče, ta podle něj hrozí u přípravků, které se zavádějí vaginálně, u pilulky, která se polyká, je toto riziko v řádu promile.

"Já jsem měl možnost provést ukončení těhotenství farmakologicky u jedné pacientky, tento týden je to dva až tři týdny od požití tabletky. Telefonicky jsem s ní hovořil a zatím to hodnotila velice kladně. Popsala to jako klasický průběh měsíčků, stejné intenzity, možná trošku delší," řekl Ľubušký.

Ultrazvukem ještě zkontroluje, zda potrat nastal. Pokud by žena do dvou týdnů nepotratila, musela by podstoupit operační potrat.

Potrat na vlastní žádost hradí pacientka sama, potrat z medicínských důvodů hradí zdravotní pojišťovna. V jednotlivých zdravotnických zařízeních se ceny zřejmě budou lišit, podle Ľubuškého by cena obou metod měla být identická, aby žena prvotně neřešila peníze, ale bezpečnost.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy