Nyní se pacientovi podle odborníků daří dobře a předpokládají jeho velmi dobrý psychomotorický vývoj, řekl v úterý přednosta neurochirurgické kliniky Martin Smrčka.
Oliver se narodil jako donošené dítě 6. ledna. První velký epileptický záchvat dostal 17 hodin po narození. Lékaři zjistili, že trpí vzácnou vrozenou poruchou, která v jeho případě způsobovala až 100 epileptických záchvatů za den trvající dvě až 30 minut.
"Pro malé děti je typické, že přechází jeden záchvat v druhý. Je to forma epilepsie, které říkáme encefalopatie. Kromě samotných záchvatů také zabraňuje normálnímu psychomotorickému vývoji," uvedl primář kliniky dětské neurologie Ondřej Horák.
U takto závažného případu bylo jasné, že zmírnit záchvaty může jen chirurgický zákrok, takzvaná hemisferotomie. Oliver byl ale příliš malý, lékaři proto čekali, až mu bude alespoň půl roku. Mezitím se spojili s odborníky ze Švýcarska, zejména s Karlem Schallerem, který těchto operací provedl již téměř čtyřicet.
K rizikové a náročné operaci neurochirurgové přistoupili v červnu. "Jedna hemisféra, ta výrazně větší, způsobovala epileptické záchvaty, které pronikaly asociačními dráhami do druhé hemisféry. Princip operace spočíval v tom, že jsme postupně asociační dráhy přerušili. Byli jsme také v kontaktu s velkými cévami, které operace nesměla ovlivnit," řekl Smrčka.
Oliver nyní nastartoval psychomotorický vývoj, hýbe rukama i nohama a lze očekávat, že se bude dobře vyvíjet i řeč a intelekt. "Pevně věřím, že budeme moct také zredukovat antiepileptika, která přeci jen mohou vývoj zpomalovat. Bez operace by ale byl v podstatě trvale ležící, musel by být tlumen léky a vyžadoval by dlouhodobou péči," doplnil Horák.
Šťastná je díky operaci také rodina dítěte. "Nemá žádné záchvaty, směje se, hýbe, žvatlá. Jsem ráda, že jsme po dlouhé době s malým doma. Před tím jsme byli hodně v nemocnici a bylo to psychicky velmi náročné. Každý den jsem brečela, nevěděli jsme, co máme dělat," řekla matka Olivera Natalie Pomklová.