Lékaři chybují. Za recept od sestry se neplatí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 3. 2008 13:40
Třicet korun se někde platí jen za vydání receptu
Třicetikorunový poplatek u lékaře, který zavedl ministr Tomáš Julínek, nenechal v klidu ani lidovou tvořivost.
Třicetikorunový poplatek u lékaře, který zavedl ministr Tomáš Julínek, nenechal v klidu ani lidovou tvořivost. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kdy si lékař říká o poplatek oprávněně, a kdy na něj nárok nemá? Jasno v tom neměli ani pacienti, ani lékaři.

Svědčí o tom téměř šest tisíc, často opodstatněných, stížností a dotazů, které od lidí během ledna došly do Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

A na co si stěžují nejčastěji? "Například na předání receptu na léky sestrou, lékaře klient ani nevidí, a sestra vybere 30 korun poplatek," říká vedoucí tiskového oddělení VZP Jiří Rod.

Kritické dopisy přicházejí i na gynekology, kteří bez kontroly předepíšou recept na antikoncepci a žádají třicetikorunový poplatek.

To potvrzuje i zkušenost studentky z Plzně. "I já za recept na antikoncepci zaplatila. Recept mi v čekárně podala sestra, stejně jako dalším čtyřem ženám, které tam byly. To jsou snadno vydělané peníze..."

Stížnosti pacientů

  • 1) při předání receptu na léky sestrou, lékaře klient ani nevidí a sestra vybere 30 Kč poplatek
  • 2) gynekologové vybírají regulační poplatek za vystavení receptu na antikoncepci bez vyšetření
  • 3) alergologové vybírají poplatky za aplikaci vakcíny bez klinického vyšetření
  • 4) za zdravotní úkony prováděné sestrou ( převazy, odběry krve ), atd.
  • 5) lékaři si záměrně zvou pacienty na kontrolní vyšetření v sobotu, kdy mohou účtovat 90 Kč regulační poplatek
  • 6) lékaři vybírají regul. poplatek za pouhé změření tlaku

Zdroj: VZP

Lékaři přiznávají, že chyby se stát můžou. "Jsme jenom lidé. Může se stát, že se někdo z lékařů zmýlí nebo prostě šidí," říká Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů. "Hlavně ať se pacienti ozvou hned v ordinaci. Většinou se s lékařem totiž domluví a nemusejí pak nadávat v čekárně nebo psát do pojišťovny," dodává.

Základní poučkou je, že se platí, jen když lékař provede klinické vyšetření. I tady se ale objevují nejasnosti.

Lékař: Vyšetřit se dá pouhým pohledem

Lidem se třeba nelíbí, že platí poplatek za změření tlaku. Ministerstvo zdravotnictví říká ve své inernetové odpovědně toto. "Pokud lékař pacienta (klinicky) nevyšetřuje, ale pouze mu například zdravotní sestra měří krevní tlak (nejedná se o klinické vyšetření), platit poplatek 30 korun pacient nebude. Pokud je ale měření tlaku součástí klinického vyšetření, platit regulační poplatek pacient bude."

"Změření ale může být klinické vyšetření při léčbě problémů s krevním tlakem," upozorňuje ale Jelínek. "U kožaře může být někdy klinické vyšetření pouhý pohled. Nemusí se pacienta třeba vůbec dotknout."

Klienti největší zdravotní pojišťovny si stěžovali i na nemocnice. Vadí jim, že je lékař objedná na sobotu a neděli a vybere od nich devadesát korun za pohotovost.

Poplatek se musí zaplatit, i pokud pacient přichází během pohotovosti na objednání. Je tedy na místě se lékaře zeptat, jestli je skutečně víkendová kontrola nutná. Pokud odpoví ano, pacient se platbě nejvyššího poplatku nevyhne.

Foto: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

Další zprávy