Neplodné páry mají dostat pokus navíc. Ale má to háček

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 7. 2014 5:30
Čtyři pokusy jsou málo, myslí si odborná lékařská společnost. Ministerstvo zdravotnictví je ke změně svolné, o navýšení chce jednat.
Dítě ze zkumavky.
Dítě ze zkumavky. | Foto: Thinkstock

Praha - Párům, které nemohou počít dítě přirozenou cestou, svitla nová naděje. Od příštího roku jim možná pojišťovny zaplatí jeden pokus o umělé oplodnění navíc. Celkem by se tak mohly podrobit až pěti zkouškám.

"Snažíme se s ministerstvem zdravotnictví dojednat navýšení počtu pokusů na pět," potvrdil redakci Aktuálně.cz předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti David Rumpík.

Pokud se změnu podaří prosadit, pacientky budou moci podstoupit víc umělých oplodnění než dosud. Na druhou stranu ale pokaždé bude možno do těla ženy zavést jen jedno jediné embryo.

"Tím se sníží riziko komplikací s vícečetnými těhotenstvími. Ta jsou totiž problematická jak pro maminku, tak pro dvojčátka. Děti se totiž rodí nedonošené a jejich léčba je náročná," vysvětlil Rumpík.

Ministerstvo: schůdné je vše

Nové podmínky se podle něj odborná společnost pokusí prosadit ještě do konce léta. Do té doby má totiž ministerstvo zdravotnictví opustit novela zákona, která podmínky asistované reprodukce znovu upraví.

Vedení resortu zdravotnictví není proti. "Schůdné je všechno, co je únosné pro systém. Pokud takovou otázku odborná společnost zvedne, jsme ochotni se o změně bavit a do zákona ji zařadit," komentoval záměr odborníků náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Současná novela zákona doposud počítala jen s menšími úpravami. Pacientky mají mít stále nárok jen na tři hrazené pokusy o početí, ve výjimečných případech ale mohou pojišťovny zaplatit i čtvrtý. Kromě toho návrh upřesňuje, do jakého věku ještě pojišťovny ženám umělé početí uhradí a kdy už si ho naopak musí zaplatit samy. Hranici novela stanoví na devětatřicáté narozeniny pacientky.

Co s přebytečnými embryi?

S novelou zákona se ale znovu zvedají hlasy kritiků, podle kterých by se mělo ministerstvo zaměřit i na to, jak lépe popsat podmínky při nakládání s nevyužitými embryi. Dnešní zákony jsou podle nich vágní.

"Žádné ustanovení dnes tuto citlivou etickou a náboženskou záležitost neřeší," objevilo se v připomínkách k novele zákona, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Podle bývalého šéfa resortu a dnešního poslance Leoše Hegera podobná kritika zaznívala už v minulosti.

Podle průkopníka asistované reprodukce ve střední Evropě a brněnského lékaře Ladislava Pilky se ale právě díky "vágním" zákonům daří řadě neplodných párů pomoci.

"Je pravda, že u nás není zamrazení vajíček legislativně dopodrobna řešeno. Postupuje se tak, že pokud nepřekročíte zákon, tak jsou všechny kroky v této oblasti povoleny. Pro pacienty je to ale příznivé," hodnotí situaci profesor Pilka.

O tom, jak se s nevyužitými embryi naloží, totiž podle něj rozhodují výhradně rodiče. Ti mají několik možností: buď si nechají embrya zamrazit na později, nebo je darují dalším párům. "Pacientky také mohou dát souhlas k jejich likvidaci, nebo poslat embrya na výzkum," popisuje Pilka. O posledním jmenovaném řešení ale podle něj uvažuje jen asi desetina žen. 

Pětině párů musí pomoci lékař

Při každém cyklu umělého početí podle lékařů vznikne průměrně deset až patnáct embryí, tři až čtyři nakonec zůstanou nevyužita. Čtyřicet tuzemských pracovišť reprodukční medicíny přitom každoročně provede zhruba 25 600 léčebných cyklů.

Neplodných je v Česku stále více párů, poslední statistiky hovoří o 15 procentech. Lékaři dokážou pomoci až 90 procentům z nich. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se podle odborníků příčina přesouvá také na muže.

Jeden cyklus umělého oplodnění stojí podle lékařů 60 až 70 tisíc korun, zdravotní pojišťovna uhradí podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého 26 tisíc. Jen za loňský rok dala VZP za umělé oplodnění svých klientů celkem 171,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy