Lékař účtoval zdravotní pojištovně fiktivní léky za miliony. U soudu dostal pět a půl roku vězení

ČTK ČTK
19. 6. 2018 19:52
Lékař má také nahradit škodu téměř 12 milionů korun. Verdikt je pravomocný
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud v úterý lékaři a majiteli táborské transfuzní stanice Karlu Dvořákovi uložil 5,5 roku vězení za to, že Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) účtoval fiktivní léky za miliony. Potvrdil tak verdikt nižší instance. Lékař má také nahradit škodu téměř 12 milionů korun. Verdikt je pravomocný. Napsal to server iDNES.cz.

Dvořák se podle obžaloby podvodů dopouštěl v letech 2007 až 2016. Pojišťovně například účtoval drahé léky a úkony pro hemofilické pacienty, které ve skutečnosti neprovedl. Způsobil tím VZP škodu 20 milionů korun, část už splatil. Vinu lékař nepopíral, u táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích loni uvedl, že činu lituje.

Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil verdikt táborského soudu z loňského října, proti kterému se odvolali lékař i žalobkyně. Náhradu škody soud snížil na 11,88 milionu korun, protože lékař v mezidobí zaplatil pojišťovně dalších zhruba 360 tisíc korun. Předseda odvolacího senátu Milan Krejčiřík označil trest za "shovívavý", píše server.

Vrchní soud v Praze potvrdil Dvořákovi rovněž peněžitý trest dva miliony korun. Pokud ho lékař nezaplatí, stráví za mřížemi o rok víc. K navrhovanému zákazu činnosti ve smyslu provozování zdravotnického zařízení justice nepřistoupila. Podle obou soudů není lékař kriminálně narušený.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy