Lékař účtoval zdravotní pojištovně fiktivní léky za miliony. U soudu dostal pět a půl roku vězení

ČTK ČTK
19. 6. 2018 19:52
Lékař má také nahradit škodu téměř 12 milionů korun. Verdikt je pravomocný
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud v úterý lékaři a majiteli táborské transfuzní stanice Karlu Dvořákovi uložil 5,5 roku vězení za to, že Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) účtoval fiktivní léky za miliony. Potvrdil tak verdikt nižší instance. Lékař má také nahradit škodu téměř 12 milionů korun. Verdikt je pravomocný. Napsal to server iDNES.cz.

Dvořák se podle obžaloby podvodů dopouštěl v letech 2007 až 2016. Pojišťovně například účtoval drahé léky a úkony pro hemofilické pacienty, které ve skutečnosti neprovedl. Způsobil tím VZP škodu 20 milionů korun, část už splatil. Vinu lékař nepopíral, u táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích loni uvedl, že činu lituje.

Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil verdikt táborského soudu z loňského října, proti kterému se odvolali lékař i žalobkyně. Náhradu škody soud snížil na 11,88 milionu korun, protože lékař v mezidobí zaplatil pojišťovně dalších zhruba 360 tisíc korun. Předseda odvolacího senátu Milan Krejčiřík označil trest za "shovívavý", píše server.

Vrchní soud v Praze potvrdil Dvořákovi rovněž peněžitý trest dva miliony korun. Pokud ho lékař nezaplatí, stráví za mřížemi o rok víc. K navrhovanému zákazu činnosti ve smyslu provozování zdravotnického zařízení justice nepřistoupila. Podle obou soudů není lékař kriminálně narušený.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy