Lékař účtoval zdravotní pojištovně fiktivní léky za miliony. U soudu dostal pět a půl roku vězení

ČTK ČTK
19. 6. 2018 19:52
Lékař má také nahradit škodu téměř 12 milionů korun. Verdikt je pravomocný
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud v úterý lékaři a majiteli táborské transfuzní stanice Karlu Dvořákovi uložil 5,5 roku vězení za to, že Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) účtoval fiktivní léky za miliony. Potvrdil tak verdikt nižší instance. Lékař má také nahradit škodu téměř 12 milionů korun. Verdikt je pravomocný. Napsal to server iDNES.cz.

Dvořák se podle obžaloby podvodů dopouštěl v letech 2007 až 2016. Pojišťovně například účtoval drahé léky a úkony pro hemofilické pacienty, které ve skutečnosti neprovedl. Způsobil tím VZP škodu 20 milionů korun, část už splatil. Vinu lékař nepopíral, u táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích loni uvedl, že činu lituje.

Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil verdikt táborského soudu z loňského října, proti kterému se odvolali lékař i žalobkyně. Náhradu škody soud snížil na 11,88 milionu korun, protože lékař v mezidobí zaplatil pojišťovně dalších zhruba 360 tisíc korun. Předseda odvolacího senátu Milan Krejčiřík označil trest za "shovívavý", píše server.

Vrchní soud v Praze potvrdil Dvořákovi rovněž peněžitý trest dva miliony korun. Pokud ho lékař nezaplatí, stráví za mřížemi o rok víc. K navrhovanému zákazu činnosti ve smyslu provozování zdravotnického zařízení justice nepřistoupila. Podle obou soudů není lékař kriminálně narušený.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy