Lékař Barták je v nemocnici, zhroutil se při výslechu

ČTK ČTK
28. 8. 2011 16:30
Barták byl v sobotu obviněn ze sedmi trestných činů v souvislosti se sexuálním násilím
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lékař Jaroslav Barták je v nemocnici, přitížilo se mu. Barták byl v sobotu obviněn ze sedmi trestných činů v souvislosti se sexuálním násilím.

V noci na neděli byl ukončen Bartákův výslech. Místo do cely předběžného zadržení lékař zamířil do zdravotnického zařízení, protože se mu přitížilo. Jakmile se zotaví, budou pokračovat další úkony trestního stíhání.

"Vyšetřovatel bude státnímu zástupci podávat návrh na vzetí obviněného do vazby," řekl v neděli v České televizi (ČT) policejní prezident Petr Lessy, který také nařídil kontrolu všech trestních oznámení podaných na Bartáka v minulosti.

Barták je obviněn ze sedmi trestných činů

Lessy také inicioval kontrolu všech trestních oznámení v této kauze podaných v minulosti. "Nařídil jsem pražskému policejnímu řediteli udělat kontrolu u všech těchto podání, které se týkaly předmětné kauzy," řekl Lessy, který přiznal, že minimálně v případě z června 2010 policie chybovala.

Se zpracovatelem spisu a jeho nadřízeným je prý už vedeno kázeňské řízení. "Bude jim uložen trest odpovídající míře jejich provinění," slíbil Lessy.

Policisté zadrželi Bartáka v sobotu na letišti v pražské Ruzyni po jeho návratu z dovolené. Po několika hodinách výslechu ho obvinili ze sedmi trestných činů - znásilnění, sexuálního nátlaku, vydírání, omezování osobní svobody, nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Jde o spiknutí, tvrdí Barták

Těchto skutků se podle policie dopouštěl na svých osobních asistentkách - trestní oznámení na něj podalo šest lidí. Lékař svou vinu odmítá a tvrdí, že ženy byly prostitutky a že jde o spiknutí s cílem ho diskreditovat.

Celou aféru spustila jedna z jeho bývalých asistentek, Lucie, kterou údajně lékař trýznil během dovolené na Filipínách. Dívka již dříve vypověděla, že ji vylákal pod záminkou pracovní cesty. Tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí.

Barták už kvůli násilí na mladých ženách jednou stál před soudem. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil před pražským Michnovým palácem svou asistentku. Žena přijala odškodnění.

Lékař se od začátku aféry opakovaně nevybíravě vyjadřoval do médií. Proto se od jeho výroků distancovala modřanská poliklinika, ve které je Barták třetinovým vlastníkem, i Česká lékařská komora.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy