Lék na rakovinu rozsvítil myši. Tak chemik poznal, že se dostal přímo do nádoru

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
20. 4. 2019 20:46
Jakub Staszak-Jirkovský z podkrkonošské Jilemnice rozjel ve Spojených státech start-up, který nyní vyrábí lék na rakovinu. Je šetrnější než chemoterapie. Funguje totiž na bázi fosfolipidů, tedy přírodních látek, velmi podobných těm, které se v lidském těle nachází zcela běžně jako součást buněčných membrán. Jde tedy o zcela jiný princip než u léčby chemoterapií, kdy se do těla pacientů dostávají uměle vytvořené a často toxické látky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"V průběhu minulého roku se nám potvrdila hypotéza, že určité fosfolipidy dokážou aktivovat část imunitního systému - NK buňky, tedy 'přirozené zabijáky', neboli přirozené součásti imunitního systému. A to tak, aby bojovaly proti rakovině. Nikdo před námi neuměl tyto buňky aktivovat tímto způsobem," říká Jirkovský.

Z fosfolipidů je navíc možné vytvořit mikroskopické "tobolky", takzvané lipozomy, do kterých je možné uzavřít další léčiva. Spolu se svým týmem dal do těchto tobolek vytvořených z fosfolipidů fluorescenční barvivo, podali ho myším a sledovali, co se s ním stane

"Mířil především do nádoru, který se rozsvítil díky hromadění barviva. Tak jsme zjistili, že náš prototyp léku můžeme využít k transportu dalších lékových forem přímo do nádoru a zároveň tak omezit negativní efekt v jiných částech těla," vysvětluje Jirkovský. 

Lék je tedy nyní testován na zvířatech, v plánu je klinické testování na pacientech. Cílí na léčbu rakoviny plic, tlustého střeva, slinivky, leukemie a rakovinu lymfatických uzlin. "Soustředíme se na určité genetické mutace těchto typů rakoviny, na které zatím neexistují vůbec žádné účinné léky," říká mladý chemik.

K uvedení na trh povede dlouhá cesta, říká onkolog

Hlavní nevýhodou chemoterapie je podle onkologa Víta Ulrycha z Komplexního onkologického centra v Pardubicích její špatná biologická dostupnost, požadavky na vysoké dávky, nepříznivé vedlejší účinky a nespecifické cílení.

"Vznik nanotechnologií v posledních dvou desetiletích vykazuje potenciál řešit některé z těchto problémů zlepšením účinnosti léčby při současném vyloučení toxicity v normálních buňkách. V současné době je již několik chemoterapeutik na bázi nanočástic klinicky schváleno a mnoho dalších je v různých stadiích klinického nebo preklinického vývoje," říká Ulrych.

Nanonosiče podle něj sice nabízejí mnoho výhod, ale špatná biologická dostupnost, nestabilita v oběhu, nedostatečná distribuce tkání a potenciální toxicita někdy vyvolávají obavy o jejich bezpečnost, zejména v případě dlouhodobého podávání.

"Preklinické testy preparátu MP 1000 (zmíněného léku, který vyvíjí Machavert, pozn. red.) vypadají nadějně, ale k uvedení léku na trh povede ještě velmi dlouhá cesta. Nejdříve je nutné provést testy klinické, bez ohledu na typ onemocnění zjistit tolerabilitu léku, jeho optimální dávku a farmakokinetiku. Jde o velmi náročný proces, kdy teprve poté může být lék zaměřen na určitou diagnózu. Poté se bude ověřovat jeho účinnost při srovnání se standardní léčbou," říká Ulrych.

Levnější než Silicon Valley

Jirkovský založil firmu Machavert před čtyřmi roky v Coloradu. Do týmu přibral osm Američanů, kteří se zabývají výzkumem v oblasti rakoviny. Předtím, než se přestěhoval do USA, vystudoval Vysokou školu technologickou v Praze a poté pracoval jako vědecký pracovník v Liverpoolu, Göteborgu nebo Chicagu. Nakonec se rozhodl o přesunu do Colorada.

"Chtěl jsem být v centru dění. Až šedesát procent všech nových léků bylo vyvinuto ve Spojených státech. Navíc většina z nich je vyvíjena v malých firmách, což v Evropě není obvyklé. V USA je tak snadnější rozjet malou firmu, lidé tam pořád zkouší nové věci, takže jim nepřijde divné, když se tam přestěhuje někdo z Čech a začne dělat něco, co třeba dosud neznali," říká Jirkovský.

Líbilo se mu také prostředí Colorada, kde neustále vznikají nové start-upy, a přitom je tam výrazně levněji než například v kalifornském Silicon Valley, ráji vznikajících firem. 

K chemii ho přivedl otec

K chemii fosfolipidů se přitom dostal prostřednictvím svého otce. Ten založil biotechnologickou firmu Areko, jež vyrábí doplňky stravy, které podporují onkologické pacienty a využívají přitom aktivní fosfolipidy. "Dostal jsem nápad, že by díky této látce šel aktivovat imunitní systém. Dlouho jsem přemýšlel o tom, zda by na této bázi nešel vyvinout lék. Rozhodl jsem se, že seženu peníze a zkusím to," říká Jirkovský. To se mu nakonec podařilo.

Ze začátku firmu sponzorovali Češi, kterým se líbil jeho nápad na vývoj ojedinělého léku, byl to například Ondřej Fryc z Reflex Capital nebo spoluzakladatelé portálu Invia.cz Radek Stavinoha a Michal Drozd. Dnes má však firma už i americké sponzory. Celkově od nich Machavert vybral již asi šest a půl milionu dolarů. Zároveň získali grant od státu Colorado ve výši 250 tisíc dolarů.

"Stát Colorado rád podporuje místní projekty. Získali jsme ho díky spolupráci s místní univerzitou. Když jsme o něj žádali, měli jsme prezentaci před padesátičlennou komisí, ve které jsme vysvětlovali, v čem je náš projekt unikátní, ale také jsme několikrát zmínili Colorado, což se jim líbilo," říká Jirkovský. 

Cílem je pro něj nyní otestovat lék na první stovce pacientů. Výsledky napoví, jak velkou má firma šanci dostat lék do výroby a na trh. To však bude trvat ještě několik let.

Chceme zastavit metastáze, 90 % pacientů nezabije nádor, ale jeho šíření, říká Brábek:

Léky proti metastázím neexistují, kdyby se povedlo zastavit metastázování, většina zhoubných nádorů by se přeměnila v nemoci chronické, říká biolog | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy