Lék na piráty silnic? Falešní policisté!

Ondřej Horňák
21. 7. 2006 16:00
Jablonec nad Nisou - Strážník, který nebere plat, neodpočívá a je naprosto neúplatný, začal sloužit v Jablonci nad Nisou.
Maketa policejního auta s řidičem je od toho pravého k nerozeznání .
Maketa policejního auta s řidičem je od toho pravého k nerozeznání . | Foto: ČTK

Strážníci v Jablonci mají ode dneška nového kolegu, který jim bude pomáhat se zajišťováním bezpečnosti na místních silnicích. Moc si s ním ale nepopovídají. Je totiž falešný.

Jablonecká radnice společně s městskou policií dnes představila v Česku unikátní opatření ke snížení rychlosti vozidel.

I za falešným policejním autem se mohou skrývat skuteční policisté.
I za falešným policejním autem se mohou skrývat skuteční policisté. | Foto: ČTK

Jedná se o maketu automobilu s vystupujícím policistou s radarem v ruce. Zastupitelé města od ní očekávají především účinnou prevenci.

"My chceme zajistit bezpečnost na našich silnicích nejen pomocí represivních opatření, ale také prevencí. Tato maketa má řidiče především upozornit na to, že jejich chování na silnicích je sledováno a že mohou kdykoli dostat pokutu od skutečného policisty," řekl deníku Aktuálně.cz místostarosta Jablonce nad Nisou Jiří Rudolf (ČSSD).

Podle něj je maketa automobilu s policistou jen jedním z celého souboru opatření, které v tomto roce schválila městská radnice s cílem celkového zvýšení bezpečnosti v městě.

Náklady na takovou maketu jsou podle Rudolfa minimální a pohybují se v řádu tisíců korun. Město má k dispozici zatím pouze jeden prototyp. V případě, že se ukáže jako účinný, hodlá radnice investovat do dalších.

Řidiči pozor, sledujeme vás!
Řidiči pozor, sledujeme vás! | Foto: ČTK

Místostarosta si nemyslí, že by maketa mohla odvádět pozornost řidičů od řízení, podobně jako například podél silnic nainstalované billboardy: "Jestliže řidič pojede správnou rychlostí, pak jej to určitě neohrozí," řekl.

Maketa se bude postupně stěhovat po nebezpečných úsecích silnic v Jablonci nad Nisou. 

Podobný nápad jaký dnes uskutečnila jablonecká radnice měly již dříve i jiné české obce. V  Miroslavi na Znojemsku byla například již v roce 2002 nainstalována maketa stojícího policisty a místní zastupitelé si jej nemohli vynachválit.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy