Lehčí variantu státní maturity si vybralo 86 % studentů

ČTK ČTK
17. 12. 2010 12:05
Studenti dávali přednost cizím jazykům před matematikou
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní maturitu v lehčí verzi bude dělat 86 procent studentů.

Vedle češtiny, která je povinná pro všechny, si jako druhý předmět vybralo 61 procent studentů cizí jazyk, 39 procent matematiku.

Novinářům to dnes řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že procento matematiků jej pozitivně překvapilo.

U říjnové generálky maturit totiž z matematiky propadlo 48 procent studentů.

Projekt státních maturit se nelíbí Senátu, který minulý týden schválil jejich zrušení. O návrhu však bude ještě jednat vláda a poslanci. Zda poslanci návrh podpoří, není jasné. Dobeš to však nepředpokládá.

Stejně tak není jisté, zda by zákon stihl vstoupit v platnost ještě před maturitním období. Matematice podle Dobeše dají přednost zejména studenti středních odborných škol. Právě z matematiky bude také nejvíc studentů maturovat v těžší verzi, téměř čtvrtina žáků.

Obtížnější variantu testů bude skládat 19 procent angličtinářů. Naproti tomu pouhých osm procent studentů bude dělat těžší zkoušky z českého jazyka, obtížnější maturitu chce jen šest procent němčinářů.

V budoucnu vstupenka na VŠ

Náročnější verze zkoušek by v budoucnu mohla sloužit jako vstupenka na vysoké školy, při přijímacím řízení v příštím roce chce však k výsledkům jednotných maturit přihlížet zatím jen jedna fakulta. Studenti mají na jaře 2011 možnost skládat maturitu v základní verzi a nepovinně si zkusit předměty v těžší verzi. Tuto možnost využilo 14 procent z více než 98 tisíc studentů přihlášených k maturitám.

Další ročníky už si těžší verzi nanečisto vyzkoušet nemohou.

"Já si nedokážu představit, že by Poslanecká sněmovna ten návrh (na zrušení maturit) podpořila," uvedl dnes Dobeš. Studenti se prý už nyní poctivě připravují na nové testování, celý proces je v běhu.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy