Legislativní rada vlády schválila novelu občanského zákoníku

ČTK ČTK
3. 9. 2015 21:22
Úpravy se týkají práce mladistvých lidí, omezení svéprávnosti, předkupního práva nebo názvů spolků a společenství vlastníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Legislativní rada vlády dnes schválila návrh novely občanského zákoníku, jejímž cílem je odstranit problémy, které se objevily po zavedení nového zákoníku na počátku roku 2013.

Úpravy se týkají práce mladistvých lidí, omezení svéprávnosti, předkupního práva nebo názvů spolků a společenství vlastníků. Návrh zákona o evidenci odborových organizací naopak legislativní rada doporučila neschválit. Oznámil to Jiří Souček z úřadu ministra a šéfa rady Jiřího Dienstbiera.

Novelu občanského zákoníku připravilo ministerstvo spravedlnosti. "K novelizaci ministerstvo spravedlnosti vybralo především takové oblasti, jejichž stávající úprava může výrazně omezit, znepříjemnit či nevratně změnit život lidí, kterých se povinnosti plynoucí z nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích přímo dotýkají," uvedl Souček.

Novela tak má mimo jiné opět umožnit, aby si lidé nad 15 let, kteří dosud neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci. Nová úprava také kvůli přetížení soudů prodlužuje lhůtu, ve které musí soud přezkoumat důvody pro omezení svéprávnosti. Kvůli zjednodušení fungování obchodních korporací bude nově v některých případech stačit plná moc s úředně ověřeným podpisem místo dosud vyžadované plné moci ve formě veřejné listiny.

Zavedena by podle novely občanského zákoníku měla být veřejná evidence svěřeneckých fondů, aby se předcházelo jejich zneužívání. Předloha také znovu zavádí předkupní právo pro spoluvlastníky nemovitostí a měla by odstranit pochybnosti o tom, zda je možné v odůvodněných případech prodloužit pobyt dětí v Klokáncích a podobných zařízeních.

Po nové úpravě by se už také nemusely měnit názvy spolků a společenství vlastníků, které vznikly před účinností nového občanského zákoníku.

Odmítavě se legislativní rada postavila k návrhu zákona o evidenci odborových organizací a organizací zaměstnavatelů. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo převést tuto agendu na sebe z rejstříkových soudů. Přínosem mělo být sjednocení evidence a rychlejší zapisování vzniku, změn i zániku organizací.

Projednávání novely zákona o zbraních a věcného záměru zákona o poskytování služeb realitních zprostředkovatelů legislativní rada vlády přerušila. Novela předložená ministerstvem vnitra v reakci na výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku chce pro soukromé firmy zpřesnit a zpřísnit režim nakládání s municí. Ministerstvem pro místní rozvoj chystaný zákon má hlavně posílit ochranu klientů realitních kanceláří. Ve zprostředkovatelství by měl například nastavit dozor a sankce.

 

Právě se děje

Další zprávy