Legerova si upevnila pozici nejšpinavější ulice v zemi

Pavel Baroch
26. 7. 2011 15:14
Ve vyhlášené pražské ulici byly loni výrazně nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého
Exhalace z výfuků otravují Legerovu ulici v Praze.
Exhalace z výfuků otravují Legerovu ulici v Praze. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražská Legerova si upevnila pozici ulice s nejšpinavějším ovzduším v republice.

Podle aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu zde už dva roky po sobě byly jednoznačně nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého.

Je to důsledek husté automobilové dopravy. Legerovou ulicí, která je součástí Pražské magistrály, projedou denně desítky tisíc vozidel.

Loňský průměr činil 67,3 mikrogramů oxidu dusičitého na metr krychlový, když povolený limit je 40 mikrogramů. Na druhém místě s výrazným odstupem skončila další pražská ulice - Svornosti v pátém obvodu, kde se loni ukazatel zastavil kousek nad 59 mikrogramy.

V roce 2008 byly koncentrace oxidu dusičitého v Legerově ulici dokonce ještě o něco vyšší, přesáhly 58 mikrogramů.

Pomohlo zúžení silničních pruhů?

Radnice Prahy 2 před dvěma roky prosadila, že se Legerova ulice zúžila o jeden pruh. Podle kritiků to ovšem žádné výrazné zlepšení nepřineslo, spíše to mohlo situaci ještě zhoršit.

Představitelé druhého pražského obvodu ovšem trvají na tom, že zúžení Legerovy ulice ze čtyř na tři pruhy bylo správným rozhodnutím. "Samozřejmě to mělo smysl," řekl Aktuálně.cz místostarosta Václav Vondruška.

Lidé zde musí aspoň trochu žít

Podle něho nejde jen o oxid dusičitý, ale rovněž o jiné škodliviny, které vypouštějí automobily. Jako příklad uvedl před časem jemné částice prachu.

"Jde přece o to, aby tam lidi mohli aspoň trochu žít, aby tam mohli i zastavit autem a vyložit, co potřebují," dodal, místostarosta Vondruška.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zúžení Legerovy ulice loni přivítalo i sdružení Pražské matky, podle něhož je zklidňování a omezování provozu v centru metropole správným krokem. V ulici kromě exhalací přitom ohrožuje zdraví tamních obyvatel i nadměrný hluk.

Semaforů se nedočkali

Místostarosta Vondruška si postěžoval, že pražský magistrát zatím neuskutečnil žádné z dalších opatření, které by obyvatelům Legerovy ulice mohly pomoci od špinavého vzduchu.

Praha 2 například marně žádá o to, aby před Legerovou ulicí byly nainstalovány semafory. "Legerova by se aspoň na chvilku vyprázdnila a vyvětrala," vysvětlil Vondruška.

Jenže semaforům před Legerovou ulicí se brání sousední Praha 4 za Nuselským mostem. Obává se toho, že by se dlouhé kolony vytvářely v jejím obvodu.

Tunel u Národního muzea je v nedohlednu

V nedohlednu je rovněž plán vybudovat od Národního muzea směrem k Nuselskému mostu dlouhý tunel, kam by se čoudící auta schovala. "Na to teď nebudou peníze," odhaduje místostarosta druhého pražského obvodu Václav Vondruška.

Sněmovna právě rozhoduje o tom, jestli povolení městům zřizovat takzvané nízkoemisní zóny, kam by nesměla jezdit auta s vysokými exhalacemi. Ale podmínkou je, aby byla zajištěná i vhodná objízdná trasa, což Legerova zatím neplní.

O desítky procent víc mrtvých

Eva Rychlíková ze středočeského zdravotního ústavu podle expertního odhadu zjistila, že v Legerově ulici se kvůli prachu, dusíku a dalším výfukovým škodlivinám zvyšuje pravděpodobná úmrtnost o desítky procent.

Například u nádorů plic je to více než 50 procent a u kardiovaskulárních chorob o 44 procent. Vyšší je i pravděpodobnost kojenecké úmrtnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy