Legerova si upevnila pozici nejšpinavější ulice v zemi

Pavel Baroch
26. 7. 2011 15:14
Ve vyhlášené pražské ulici byly loni výrazně nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého
Exhalace z výfuků otravují Legerovu ulici v Praze.
Exhalace z výfuků otravují Legerovu ulici v Praze. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražská Legerova si upevnila pozici ulice s nejšpinavějším ovzduším v republice.

Podle aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu zde už dva roky po sobě byly jednoznačně nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého.

Je to důsledek husté automobilové dopravy. Legerovou ulicí, která je součástí Pražské magistrály, projedou denně desítky tisíc vozidel.

Loňský průměr činil 67,3 mikrogramů oxidu dusičitého na metr krychlový, když povolený limit je 40 mikrogramů. Na druhém místě s výrazným odstupem skončila další pražská ulice - Svornosti v pátém obvodu, kde se loni ukazatel zastavil kousek nad 59 mikrogramy.

V roce 2008 byly koncentrace oxidu dusičitého v Legerově ulici dokonce ještě o něco vyšší, přesáhly 58 mikrogramů.

Pomohlo zúžení silničních pruhů?

Radnice Prahy 2 před dvěma roky prosadila, že se Legerova ulice zúžila o jeden pruh. Podle kritiků to ovšem žádné výrazné zlepšení nepřineslo, spíše to mohlo situaci ještě zhoršit.

Představitelé druhého pražského obvodu ovšem trvají na tom, že zúžení Legerovy ulice ze čtyř na tři pruhy bylo správným rozhodnutím. "Samozřejmě to mělo smysl," řekl Aktuálně.cz místostarosta Václav Vondruška.

Lidé zde musí aspoň trochu žít

Podle něho nejde jen o oxid dusičitý, ale rovněž o jiné škodliviny, které vypouštějí automobily. Jako příklad uvedl před časem jemné částice prachu.

"Jde přece o to, aby tam lidi mohli aspoň trochu žít, aby tam mohli i zastavit autem a vyložit, co potřebují," dodal, místostarosta Vondruška.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zúžení Legerovy ulice loni přivítalo i sdružení Pražské matky, podle něhož je zklidňování a omezování provozu v centru metropole správným krokem. V ulici kromě exhalací přitom ohrožuje zdraví tamních obyvatel i nadměrný hluk.

Semaforů se nedočkali

Místostarosta Vondruška si postěžoval, že pražský magistrát zatím neuskutečnil žádné z dalších opatření, které by obyvatelům Legerovy ulice mohly pomoci od špinavého vzduchu.

Praha 2 například marně žádá o to, aby před Legerovou ulicí byly nainstalovány semafory. "Legerova by se aspoň na chvilku vyprázdnila a vyvětrala," vysvětlil Vondruška.

Jenže semaforům před Legerovou ulicí se brání sousední Praha 4 za Nuselským mostem. Obává se toho, že by se dlouhé kolony vytvářely v jejím obvodu.

Tunel u Národního muzea je v nedohlednu

V nedohlednu je rovněž plán vybudovat od Národního muzea směrem k Nuselskému mostu dlouhý tunel, kam by se čoudící auta schovala. "Na to teď nebudou peníze," odhaduje místostarosta druhého pražského obvodu Václav Vondruška.

Sněmovna právě rozhoduje o tom, jestli povolení městům zřizovat takzvané nízkoemisní zóny, kam by nesměla jezdit auta s vysokými exhalacemi. Ale podmínkou je, aby byla zajištěná i vhodná objízdná trasa, což Legerova zatím neplní.

O desítky procent víc mrtvých

Eva Rychlíková ze středočeského zdravotního ústavu podle expertního odhadu zjistila, že v Legerově ulici se kvůli prachu, dusíku a dalším výfukovým škodlivinám zvyšuje pravděpodobná úmrtnost o desítky procent.

Například u nádorů plic je to více než 50 procent a u kardiovaskulárních chorob o 44 procent. Vyšší je i pravděpodobnost kojenecké úmrtnosti.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy