Legerova si upevnila pozici nejšpinavější ulice v zemi

Pavel Baroch
26. 7. 2011 15:14
Ve vyhlášené pražské ulici byly loni výrazně nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého
Exhalace z výfuků otravují Legerovu ulici v Praze.
Exhalace z výfuků otravují Legerovu ulici v Praze. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražská Legerova si upevnila pozici ulice s nejšpinavějším ovzduším v republice.

Podle aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu zde už dva roky po sobě byly jednoznačně nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého.

Je to důsledek husté automobilové dopravy. Legerovou ulicí, která je součástí Pražské magistrály, projedou denně desítky tisíc vozidel.

Loňský průměr činil 67,3 mikrogramů oxidu dusičitého na metr krychlový, když povolený limit je 40 mikrogramů. Na druhém místě s výrazným odstupem skončila další pražská ulice - Svornosti v pátém obvodu, kde se loni ukazatel zastavil kousek nad 59 mikrogramy.

V roce 2008 byly koncentrace oxidu dusičitého v Legerově ulici dokonce ještě o něco vyšší, přesáhly 58 mikrogramů.

Pomohlo zúžení silničních pruhů?

Radnice Prahy 2 před dvěma roky prosadila, že se Legerova ulice zúžila o jeden pruh. Podle kritiků to ovšem žádné výrazné zlepšení nepřineslo, spíše to mohlo situaci ještě zhoršit.

Představitelé druhého pražského obvodu ovšem trvají na tom, že zúžení Legerovy ulice ze čtyř na tři pruhy bylo správným rozhodnutím. "Samozřejmě to mělo smysl," řekl Aktuálně.cz místostarosta Václav Vondruška.

Lidé zde musí aspoň trochu žít

Podle něho nejde jen o oxid dusičitý, ale rovněž o jiné škodliviny, které vypouštějí automobily. Jako příklad uvedl před časem jemné částice prachu.

"Jde přece o to, aby tam lidi mohli aspoň trochu žít, aby tam mohli i zastavit autem a vyložit, co potřebují," dodal, místostarosta Vondruška.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zúžení Legerovy ulice loni přivítalo i sdružení Pražské matky, podle něhož je zklidňování a omezování provozu v centru metropole správným krokem. V ulici kromě exhalací přitom ohrožuje zdraví tamních obyvatel i nadměrný hluk.

Semaforů se nedočkali

Místostarosta Vondruška si postěžoval, že pražský magistrát zatím neuskutečnil žádné z dalších opatření, které by obyvatelům Legerovy ulice mohly pomoci od špinavého vzduchu.

Praha 2 například marně žádá o to, aby před Legerovou ulicí byly nainstalovány semafory. "Legerova by se aspoň na chvilku vyprázdnila a vyvětrala," vysvětlil Vondruška.

Jenže semaforům před Legerovou ulicí se brání sousední Praha 4 za Nuselským mostem. Obává se toho, že by se dlouhé kolony vytvářely v jejím obvodu.

Tunel u Národního muzea je v nedohlednu

V nedohlednu je rovněž plán vybudovat od Národního muzea směrem k Nuselskému mostu dlouhý tunel, kam by se čoudící auta schovala. "Na to teď nebudou peníze," odhaduje místostarosta druhého pražského obvodu Václav Vondruška.

Sněmovna právě rozhoduje o tom, jestli povolení městům zřizovat takzvané nízkoemisní zóny, kam by nesměla jezdit auta s vysokými exhalacemi. Ale podmínkou je, aby byla zajištěná i vhodná objízdná trasa, což Legerova zatím neplní.

O desítky procent víc mrtvých

Eva Rychlíková ze středočeského zdravotního ústavu podle expertního odhadu zjistila, že v Legerově ulici se kvůli prachu, dusíku a dalším výfukovým škodlivinám zvyšuje pravděpodobná úmrtnost o desítky procent.

Například u nádorů plic je to více než 50 procent a u kardiovaskulárních chorob o 44 procent. Vyšší je i pravděpodobnost kojenecké úmrtnosti.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy