Ledovka trápí Česko: V Brně kolabuje MHD, Přerov má kalamitu

Domácí Domácí
Aktualizováno 1. 12. 2014 16:09
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už prodloužil výstrahu, ledovka hrozí ve všech krajích až do úterních 18:00.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Kubeš

Brno/Přerov - Ledovka, která už ráno potrápila řidiče i hasiče, neustává. V Brně kolabuje kvůli námraze na trolejích městská hromadná doprava, Přerovsko vyhlásilo kalamitní stav.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už prodloužil výstrahu až do úterních 18:00, silná ledovka hrozí stále ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském kraji a na Vysočině, nově by měli řidiči jezdit opatrně i ve všech ostatních krajích včetně Prahy.

S ledovkou se nyní potýkají především v Brně. "Z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek dochází k intenzivnímu vytváření námrazy na trolejích a pevných trakčních zařízeních," uvedl na internetu brněnský dopravní podnik.

Na několika místech tak došlo k přepálení trolejových vodičů, tramvaje se kvůli tomu zastavily i na rušném dopravním uzlu v Joštově ulici.

"Tramvajová a trolejbusová doprava je v současné době na celém území města prakticky paralyzována. Všechny naše autobusy vyjely do ulic, přesto bohužel nejsme pomocí autobusů schopni nahradit všechna uvízlá vozidla," dodává. Cestující na některých místech musejí počítat se zpožděním až 60 minut.

Problémy mají kromě tramvají také trolejbusové spoje, třeba linka 30 na Královopolské ulici a linky 25 a 26 na vinohradském svahu. Prakticky neprůjezdné jsou pro trolejbusovou linku 37 celé Kohoutovice.

Pracovníci dopravního podniku musejí troleje manuálně čistit. Ve městě prší, teploty se drží kolem nuly.

Sjízdné jsou silnice 1. třídy

Na Přerovsku byl kvůli ledovce vyhlášen kalamitní stav. Silničáři řidičům doporučili, aby na namrzající silnice pokud možno nevyjížděli. Cestáři se snaží udržet sjízdné silnice 1. třídy, práci jim ale komplikuje mrznoucí déšť. V Přerově také nejezdí autobusy městské hromadné dopravy.

Namrzlé vozovky komplikují situaci také na silnicích v ostatních částech Olomouckého kraje.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, řekla to v televizi Prima

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pokládá za chybu, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval cestu do Moskvy. Zda je jednalo o zastírací manévr, jak tvrdil, nechtěla ministryně v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hodnotit.

"Že si Jan Hamáček naplánoval cestu do Moskvy, nebylo určitě to nejmoudřejší, co měl udělat… Já mu nevidím do hlavy, jestli to byla, nebo nebyla kamufláž," uvedla Schillerová. Pokud by Hamáček nemluvil pravdu o tom, že cesta byla zastíracím manévrem, byl by to podle ní důvod k rezignaci. "Ale nic takového se neprokázalo," podotkla.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy