Velké stěhování v pražské zoo. Přesunovat se budou lední medvědi i gorily, očekává se příjezd pandy

Michaela Vařeková
24. 10. 2016 19:46
V Zoo Praha dojde v příštích pěti letech k zásadním změnám. Stěhovat na jiné místo se budou lední medvědi a gorily, z Číny přijede panda velká. Přibude expozice exotických ptáků i areál australské zvířeny. Do roku 2022 plánuje zoo řadu dalších zlepšení a renovací.
Panda (ilustrační foto).
Panda (ilustrační foto). | Foto: ZOO Praha

Praha – Zoo zcela přemístí lední medvědy. "Nový výběh bude orientován na sever, pro arktická zvířata bude mnohem výhodnější," řekl náměstek zoo Jaroslav Šimek. Lední medvědi jsou v současném výběhu chováni už přes sedmdesát let. Interiér je zastaralý, v létě se do venkovních výběhů často nemohou pouštět a musí zůstávat v chladnějších boxech uvnitř. Návštěvníci je tak v teplejším obdobím mnohdy nemohou vidět.

Na místě současného výběhu ledních medvědů vyroste areál pro pandu velkou. Příjezd pandy je nyní v jednání. Magistrát potvrdil již v létě, že má o chov vzácného medvěda v pražské zoo zájem. Nyní musí o přidělení pandy oficiálně požádat prezident nebo premiér. Spolu s pandou by měl do Prahy přijet i langur čínský, vzácná opice, která se zatím nechová nikde mimo Asii.

Zoo dále plánuje postavit nový pavilon pro gorily. "Přesun goril je nutný zejména z důvodu ochrany zvířat před povodněmi," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Nový prostor pro gorily by měl stát pod usedlostí Sklenářka, vedle výběhu žiraf. "Jde o jediný prostor, který připadá v úvahu. Na severních a západních svazích je na gorily zima," dodal Bobek. Současné působiště goril by mělo být v budoucnu využíváno pro zvířata, která lze v případě nouze snáze evakuovat.

Foto: Michaela Vařeková

Podle vedení zahrady byl při vypsání architektonické soutěže požadavek, aby rozšíření zoo nijak nenarušilo krajinný ráz lokality. Stavbu pavilonu nyní blokuje městská část Troja, proti stavbě pavilonu se odvolala. Vedení Troje nesouhlasí s jeho navrhovanou podobou a umístěním. Výstavba pavilonu podle něj nyní příliš zasahuje do přírodního parku. Podle oficiálního prohlášení, které městská část k výstavbě gorilího pavilonu vydala, postrádá vedení Troje komplexní rozvojový plán s požadavky na rozšiřování zoologické zahrady do volné krajiny v ulici Pod Hrachovkou. Dále prý nejsou vypracovány požadavky na návštěvnickou kapacitu, dopravní obslužnost a parkování návštěvníků.

Nová parkoviště i tramvajové tratě

Dopravní situaci by mělo vyřešit vybudování nové tramvajové tratě v trojské kotlině, nové parkoviště u výjezdu z tunelu Blanka a lávka přes Císařský ostrov. Všechny výše zmíněné projekty jsou v plánu, k jejich projednávání by se mělo podle vedení zoo přistoupit během příštích pěti let. "Záchytné parkoviště u ústí Blanky je však podle mě otázkou příští sezony," řekl ředitel Bobek.

Vedle chovu pandy veliké a přesunu ledních medvědů a goril, které zoo považuje za stěžejní projekty, dojde v příštích letech k odstartování dalších menších projektů. Expozice exotických ptáků s názvem Rákosův pavilon bude dokončena v polovině příštího roku. Na místě stávající horní bažantnice bude vybudován areál pro australská a tasmánská zvířata. Nosným druhem bude ďábel medvědovitý, jinak také známý jako tasmánský čert. Volně žijící populace největšího dravého vačnatce je vážně ohrožena, šelmy v přírodě decimuje infekční rakovina. Pražská zoo se proto zapojila do vznikajícího evropského záchranného programu. Součástí areálu bude i volně přístupný výběh klokanů horských a bažinných.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 41 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy