Obrazem: První odchované mládě ledního medvěda v Česku se proslavilo i díky zmrzlině

Obrazem: První odchované mládě ledního medvěda v Česku se proslavilo i díky zmrzlině
Polárka se narodila 23. listopadu 1947.
Na rozdíl od Polárky nebyla odchována přirozenou cestou.
Ve válečných letech ji odchoval tehdejší ředitel zoo Jan Vlasák.
Ale pouze sedm z nich se podařilo úspěšně odchovat.
Foto: Archiv Zoo Praha
Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 11. 2022 21:36
Od narození známé lední medvědice Polárky uplynulo 75 let. Byla prvním medvídětem v tehdejším Československu, které se podařilo odchovat přirozenou cestou. Narodila se v pražské zoologické zahradě a byla velkým lákadlem pro návštěvníky. Proslula i díky reklamě, byla po ní pojmenována zmrzlina a dostala se do znaku státních Mrazíren, které vyráběly mraženou zeleninu, ovoce, polotovary a zmrzliny.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy