Látku pro léčbu rakoviny, na níž se podíleli Češi, dostali první pacienti

ČTK ČTK
8. 10. 2020 10:33
První pacienti dostali slibnou látku pro léčbu rakoviny, kterou vyvinul česko-americký tým vědců. Klinické testování zahájila americká společnost Dracen Pharmaceuticals. První fáze má trvat tři roky, informoval ve čtvrtek Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. | Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB

Látku DRP-104 vyvinul tým Pavla Majera z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) ve spolupráci s vědci z Univerzity Johnse Hokpinse v Baltimoru. "Zahájení testů naší látky na lidech je skvělá zpráva a důležitý milník na cestě k nové léčbě pro onkologické pacienty. Na oslavy je ale ještě příliš brzo. Před naší látkou je ještě dlouhá cesta a řada překážek. To, že se dostane úspěšně až do cíle, není zdaleka jisté," řekl Majer.

Podle vědců látka DRP-104 uvolňuje v nádorech antimetabolit DON, který zastavuje buněčný metabolismus glutaminu. To je klíčový zdroj dusíku, který potřebují k růstu rakovinné buňky. Látka tak potlačuje rakovinné bujení. Glutamin je sice zdrojem dusíku i pro zdravé buňky, vědcům se však tento "problém" podařilo překonat a zajistit, aby ve zdravé tkáni zůstala léčebná látka neaktivní.

Nadějná je podle vědců zejména kombinace této léčby s takzvanou imunoterapií, která je zaměřena na posilování imunitní reakce organismu vůči nádoru. Rakovinné buňky využívají řadu způsobů, jak oklamat buňky imunitního systému a uniknout jejich pozornosti. Při imunoterapii se tedy pacientům podávají PD-1 protilátky. Cílí na posílení imunitní reakce organismu, aby si s rakovinnými buňkami mohl poradit.

I zahájení testů je úspěch

Ústav uvedl, že prvotní testy na zvířatech ukázaly, že při použití léčebné látky z Česka jsou metabolicky strádající buňky na PD-1 protilátky citlivější, díky čemuž má imunoterapie mnohem lepší efekt.

"Než se potenciální lék poprvé dostane do fáze klinických testů na lidech, musí projít dlouhou cestou a mnoha dílčími zkouškami. Většině kandidátních látek se to nikdy nepovede. Zahájení klinických testů je tak samo o sobě velmi vzácný úkaz a výraz velké důvěry k této molekule. Jsme pyšni, že se něco takového povedlo další látce vymyšlené v našem ústavu," řekl k pokroku ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský.

Firma Dracen Pharmaceuticals od ÚOCHB a Univerzity Johnse Hopkinse zakoupila licenci na vývoj těchto látek pro léčbu rakoviny. Jejich výzkum pak v roce 2018 podpořil také zahraniční investor částkou 40 milionů dolarů (zhruba 920 milionů korun). Podle dřívějšího vyjádření zástupců dceřiné firmy ÚOCHB i&i Prague může zisk pro českou stranu v případě úspěchu dosáhnout i stovek milionů korun.

Video: Na rakovinu zemřela matka i babička, nechci mít strach, říká žena, která čeká na odstranění prsou

Jsem zdravou nositelkou genu BRCA2, na rakovinu mi zemřela babička i maminka, sestra má také onkologické onemocnění, dostala jsem hrozný strach. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy