Léčba protony vázne, v Praze i Německu ozářili pár lidí

Radek Nohl Radek Nohl
29. 7. 2013 14:00
Data ukazují, že léčbu za pomoci protonu zaplatily pojišťovny jen hrstce pacientů.
Protonová terapie v Praze.
Protonová terapie v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Plnohodnotný rozjezd léčby za pomoci protonu v pražském moderním centru (PTC) zatím vázne.

Ukazují to nová data od zástupců PTC a největší tuzemské pojišťovny VZP. Z nich vyplývá, že Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila v letošním roce protonovou léčbu sedmi svým pacientům.

Čtyřem z nich VZP přitom uhradila péči v německém Mnichově. PTC před několika dny vedení pojišťovny nabídlo, že do konce roku 2013 a až do roku 2016 je schopno léčit od 450 do 1650 pacientů v daném období. Vedení VZP tuto nabídku nyní vyhodnocuje.

Jednotlivé případy schválily a zaplatily také další zdravotní pojišťovny. Ani ony ani Všeobecná zdravotní pojišťovna však s PTC žádnou smlouvu dosud nepodepsaly.

I Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra se stejně jako VZP dohodly s centrem v Mnichově, že budou hradit péči tam.

Léčba v Mnichově

Podpis memoranda se zdravotnickým centrem, které je zhruba 400 km vzdálené od Prahy, oznámila tuzemská VZP v polovině června. Ve zmíněném memorandu je mimo jiné zakotvena i paušální cena za 490 tisíc korun za pacienta bez ohledu na diagnózu. 

Do té doby byla v Německu zahájena léčba dvou mužů a jedné ženy. Po podepsání zmíněného memoranda přibyla další pacientka. Podle vyjádření VZP by do Mnichova měli brzy odcestovat ještě dva pacienti.

"Zpracovává se žádost dětského pacienta a dalšího pána," uvedla Kateřina Filipiová z tiskového oddělení VZP. Praxe je podle ní taková, že pacient vždy odcestuje do Německa na dva až tři dny. A v centru nejdříve zjišťují jeho zdravotní stav.

Následně se vrátí zpět domů a na samotnou léčbu nastoupí do Mnichova po zhruba jednom týdnu, kdy mnichovští lékaři vyhodnotí veškeré výsledky vyšetření.

Pojišťovny zaplatily péči 12 lidem

V pražském centru se podle údajů zástupců PTC léčili letos tři pojištěnci VZP. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý tvrdí, že zmíněné centrum vyčíslilo jejich léčbu na zhruba 720 tisíc, 860 tisíc a 990 tisíc korun.

Kromě nich však české pojišťovny podle mluvčího pražského protonového centra Vladimíra Šulce zaplatily léčbu dalším devíti pacientům.

Šulc uvedl, že konkrétně v případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra jde o pět lidí, Vojenské zdravotní pojišťovny o dva a stejný počet se týká i Zaměstnanecké pojišťovny Škoda.

"Mezi hrazenými českými pacienty bylo pět dětí. Podle odborné společnosti by ročně k protonové terapii mělo být indikováno zhruba sto dětských pacientů," dodal Šulc.

Data, týkají se dalších pacientů ze zahraničí, kteří se léčili v Praze, nebo těch, co uhradili moderní péči z vlastních peněz, PTC zveřejňovat nechce.

Soukromé protonové centrum na Bulovce bylo vybudováno a vybaveno za 3,5 miliardy korun. Spor s českými pojišťovnami začal, když VZP odmítla uznat platnost zmíněné smlouvy o smlouvě budoucí.

VZP podala na centrum trestní oznámení, centrum podalo žalobu na zaplacení smluvní pokuty k rozhodčímu soudu.

Má VZP platit za léčbu v pražském protonovém centru? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy