Lázně, doktoři, léky. Na tom chce VZP ušetřit miliardu

Radek Nohl Radek Nohl
29. 10. 2011 19:02
Největší zdravotní pojišťovna chce dát v příštím roce na zdravotní péči o 3 miliardy méně
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Léky, pobyty pacientů v lázních, platby ambulantním specialistům nebo třeba rehabilitační péče. Na tomhle všem chce Všeobecná zdravotní pojišťovna v příštím roce ušetřit více než miliardu korun.

Vyplývá to ze zdravotně pojistného plánu, který schválila správní rada VZP a Aktuálně.cz ho má k dispozici.

"V případě, že ministerstvo tímto způsobem zkrátí úhrady, začne mít problém nejen s nemocničními doktory," reagoval předseda Sdružení ambulantních specialistů Zoran Jojko.

Celkem chce dát pojišťovna v příštím roce na zdravotní péči o bezmála tři miliard korun méně a konkrétně specialisté mají přijít oproti letošku o téměř 700 milionů korun. Škrty se mají dotknout i nemocnic.

"Je to odhad, představa a plán Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nicméně klíčovým krokem bude schválení úhradové vyhlášky," prohlásil poslanec ODS a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr.

Vše má v rukou Heger

Bude to právě ministerstvo zdravotnictví, které v průběhu listopadu řekne, kolik budou pojišťovny lékařům nebo nemocnicím za péči platit.

"Pokud dostaneme méně, bude to v rozporu s memorandem, které jsme s panem ministrem podepsali," podotkl Jojko s tím, že již kvůli plánovaným škrtům napsal dopis ministru Leoši Hegerovi.

VZP však počítá s tím, že více dá jen na péči praktických lékařů, gynekologů nebo zubařů. Pojišťovna totiž počítá s tím, že počet doktorů v těchto oborech poroste.

Ostatní se ale podle návrhu budou muset uskromnit. "Dopady na pacienty to mít určitě bude. Ve své podstatě se zdravotní péče omezuje už teď," řekl člen správní rady a poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Pojišťovna důvody, proč musí tak škrtat, vysvětluje tím, že zatímco se v posledních letech náklady na péči zvyšovaly, příjmy klesaly.

Letos vyčerpala VZP všechny rezervy, která našetřila před krizí, a některým zdravotnickým zařízení kvůli tomu platí se zpožděním až tří dnů.

"V roce 2012 je hlavním východiskem z této situace pokles nákladů na zdravotní péči tak, aby nedošlo k prohlubování finančního deficitu," píše vedení pojišťovny v návrhu zdravotně pojistného plánu.

Méně peněz na lázně? Svazu to nevadí

O téměř desetinu chce snížit VZP i platby na lázeňskou péči. Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha však uvedl, že si s tím dokážou poradit.

S čím si prý ale neporadí je vyhláška, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.

Bláha řekl, že by zejména chroničtí pacienti podle ní měli mít nárok na komplexní bezplatnou péči jen jednou za život. V dalších případech by si pak museli za pobyt v lázních připlatit až do zhruba 11 tisíc korun.

"Zdravotní pojištění je na hrazení nezbytně nutné péče," zareagoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle něj chce jeho úřad, aby byl kladen menší důraz na pobyty pacientů, kteří v lázních například jen "popíjí minerální vodu".

Stovky milionů navíc na očkování

Z kasy VZP však půjde zřejmě až o 250 milionů korun méně také na léky, které předpisují lékaři nebo nemocnice.

Pojišťovna tím reaguje na reformu ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Podle jeho zákona si budou muset nově pacienti hradit léky do 50 korun a také doplňkové a podpůrné přípravky.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Výrazně navíc chce VZP v příštím roce zaplatit jen za očkování. Oproti letošním 220 milionům by to mělo být o více než 600 milionů korun.

Důvodem je skutečnost, že se dívky okolo 13 let budou moci nechat bezplatně očkovat proti rakovině děložního čípku.

Nárok již ale nebudou mít děti v jedenácti letech na přeočkování proti tuberkulóze. Mimina tak budou dostávat pouze takzvanou hexavakcínu proti šesti dětským nemocem. Za další vakcíny už budou muset jejich rodiče platit.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy