Před deseti lety, v roce 2012, se v Dolních Břežanech pokládal základní kámen moderního laserového centra, které má parametry obrovského bunkru velkého jako fotbalové hřiště, tedy 120 krát 60 metrů, a nachází se kolem deseti metrů pod zemí na obrovské skále kvůli pevnému podloží.
V nejvyšším patře je umístěna klimatizace a další podpůrné technologie, v nižších patrech už experimentální haly a citlivé lasery, které ke správnému fungování potřebují co největší stabilitu a odolnost vůči vibracím.
Laser s označením L1 Allegra je českého původu. "Ze čtyř laserových systémů, které na ELI máme, se jako jediný zcela vyvíjel u nás v České republice," říká vedoucí komunikace centra Michael Vích. Zajímavý je ale také laser číslo tři, jenž vzniknul převážně v USA, a to především díky nové technologii dodávání energie, a za připomenutí stojí i "čtyřka", což bude nejvýkonnější pulzní laser na světě.
Češi patří k laserové světové špičce již dlouho. V roce 1963 bylo Československo teprve třetí zemí na světě hned po USA a SSSR, která měla laserové technologie. "Komunita laserových fyziků je v Česku opravdu veliká, má to tu dlouhou tradici," prozrazuje Vích. Když se v roce 2006 Evropská unie rozhodla postavit velké laserové centrum, padla volba na Česko. Dolní Břežany byly vybrány díky ideálnímu podloží a umístění v blízkosti Prahy.
Při kopání hlubokých základů se tu mimochodem našla pravěká keramika. V roce 2015 se slavnostně otevírala budova, začaly se do ní navážet technologie a roku 2018 přivítala první uživatele, kteří lasery používají. Kromě vlastního vědeckého týmu je totiž centrum otevřené i dalším vědcům ze zahraničí, kteří zde provádějí své pokusy.
"Neděláme jen experimenty, zároveň se snažíme naše lasery ještě více zesilovat," říká vědec Alexandr Špaček. "Unikátností našich laserů je především krátká doba záblesku, která je v řádu femtosekund. Tímto způsobem jsme schopni dosáhnout například výkonu pěti milionů Temelínů, ale pouze v tomto krátkém časovém okamžiku," vysvětluje. Femtosekunda je těžko představitelná tisícina biliontiny sekundy.
V ELI se, krom výše uvedených výzkumů, zabývají také možností, jak udělat z mimořádně silných laserů prakticky neomezený zdroj energie.