Stíhaný správce těží v lánské oboře kámen a prodává ho pod cenou obviněné firmě

ČTK ČTK
25. 10. 2018 12:40
Lesní správa Lány prodala v posledních letech zhruba sedmnáct tisíc metrů krychlových kamene vytěžených v lánské oboře, zjistila Mladá fronta Dnes. Ředitel správy Miloš Balák je přitom stejně jako kupující firma obviněn v kauze manipulace se zakázkami. Cena za kámen je navíc méně než čtvrtinová oproti běžné prodejní ceně.
Lesní správa Lány
Lesní správa Lány | Foto: ČTK

Praha - Lesní správa Lány podle Mladé fronty Dnes (MfD) usiluje zároveň o povolení téměř pětihektarového lomu v lánské oboře.

Firma Energie stavební a báňská, která kámen koupila, má k Balákovi blízko, sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, jemuž v minulosti šéfoval, píše MfD. Baláka do funkce dosadil kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Balák ani Mynář se k věci podle deníku nevyjádřili.

Baláka loni v červnu policie obvinila z manipulace stamilionové zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. Mynář ho ve funkci nechal s odůvodněním, že respektuje presumpci neviny. Práce na zpevnění břehů ale nepokračují.

Část prodávaného kamene pochází podle smluv z rozšiřování cesty kolem vodní nádrže, další část kamene měla firma Energie stavební a báňská uplatnit při opravách lesní cesty Výrovka, píše MfD. Použití kamene v Lánech firma nepotvrdila.

Lesní správa Lány zároveň usiluje o to, aby blízká obec Běleč, do jejíhož katastru část lánské obory spadá, umožnila v územním plánu těžbu kamene na břehu vodní nádrže Klíčava. Odbor životního prostředí města Kladna, který územní plán schvaluje, je však podle MfD ostře proti otevření lomu.

Úředníci upozornili, že v místě plánovaného lomu je 150 let starý les ve velmi dobrém stavu. Podle deníku jim vadí také odstřely skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti a doprava kamene nákladními auty v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy