Langerův návrat se nekoná. Do krajského vedení ODS už kandidovat nechce

ČTK ČTK
27. 5. 2019 23:10
Bývalý místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer upustil od svého záměru ucházet se o místo ve vedení krajské organizace ODS v Olomouckém kraji. Langer to dnes oznámil na místním sněmu olomoucké Občanské demokratické strany, který měl původně projednat nominaci Langera do užšího vedení krajské ODS. Delegáti regionálního sněmu ODS na začátku března Langera zvolili do krajského vedení, avšak výkonná rada strany kvůli procedurálnímu pochybení toto rozhodnutí anulovala. Regionální sněm bude vedení strany v Olomouckém kraji znovu volit 10. června.
Foto: Jan Mudra

Langer dnes novinářům řekl, že své rozhodnutí nekandidovat do krajského vedení ODS oznámil po diskusi s předsedou ODS Petrem Fialou, který na místní sněm do Olomouce přijel. "Jsem rád, že Petr Fiala přijel, protože jsou věci, které si máme říkat z očí do očí. A také jsme si je řekli," uvedl. Bývalý místopředseda ODS, který z vysoké politiky odešel po neúspěchu ve sněmovních volbách v roce 2010, měl straně ve vedení krajské organizace pomoci například s organizací předvolebních kampaní.

Podle Langera při diskusi s Fialou panovala shoda v tom, že existuje reálný a virtuální svět, které ale v politice nelze od sebe oddělit. "A že pro to, aby člověk mohl dělat to, co dělá, tedy pomáhat ODS například v předvolebních kampaních a nebo se věnovat projektu vzdělávání členské základny, tak stranickou funkci nepotřebuje. Na základě toho jsem se rozhodl do regionální rady ODS Olomouckého kraje nekandidovat," uvedl Langer.

Předseda Fiala Langerovo rozhodnutí ocenil. "Já to považuji za dobrý výsledek. Myslím, že to ukazuje vztah Ivana Langera k ODS, jejíž je po celou dobu členem. Že mu záleží na tom, aby ODS dosahovala co nejlepších výsledků. Velmi ten krok oceňuji," řekl novinářům Fiala, podle kterého manažerské zkušenosti Langera bude moci ODS nadále co nejlépe zužitkovat.

Langer byl v letech 1998 až 2002 a 2004 až 2010 místopředsedou strany, od června 1996 do voleb v roce 2010 poslancem. Od září 2006 do května 2009 byl Langer v obou vládách Mirka Topolánka ministrem vnitra. Po neúspěchu ve volbách v červnu 2010, kdy se nedostal do Sněmovny a následně skončil i ve vedení ODS, se z vysoké politiky stáhl. V listopadu 2012 se ještě neúspěšně pokoušel o zvolení do výkonné rady ODS.

V roce 2015 policie Langera několik hodin vyslýchala při akci Vidkun. Kriminalisté ho zadrželi s dalšími lidmi, které prověřují pro korupci a zneužití pravomocí. Policisté při domovní prohlídce v bytě bývalého ministra vnitra zabavili dokumenty a počítač. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisely s výkonem jeho advokátní praxe, komora je odmítla kriminalistům vydat. Langer nepatří mezi čtyři obviněné v kauze Vidkun.

Naše svoboda sípe a dusí se, administrativa nám vzala naše životy a vytrhala je z kořenů, zavřená hospoda na vesnici je symbolem, říká Ivan Langer. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy