Langer chce kvůli hasičům a policii měnit kalendář

Domácí Domácí
18. 11. 2009 16:31
Exministr vnitra plánuje zavedení nových významných dnů
Hasiči a policisté si významné dny zaslouží, míní exministr vnitra. Podaří se mu je prosadit?
Hasiči a policisté si významné dny zaslouží, míní exministr vnitra. Podaří se mu je prosadit? | Foto: Roman Půta HZS Praha

Praha - V době, kdy hasičské a policejní odbory plánují protesty proti plánovanému snižování platů, navrhuje exministr vnitra Ivan Langer (ODS), aby tyto bezpečnostní složky měly v kalendáři své čestné místo.

Namísto čtyř procent ze mzdy, které jim od příštího roku kvůli úsporám vezme vláda Jana Fischera, by hasiči a policisté mohli dostat své významné dny.

Místopředseda ODS proto navrhne zákonodárcům novelu zákona o státních svátcích, která by policistům zajistila v kalendáři 21. červen a hasičům 4. květen.

"V tyto dny bychom si měli vzpomenout na všechny, kteří při ochraně života, zdraví a majetku druhých obětovali to nejcennější - své životy a zdraví. Jsem přesvědčen, že si to zaslouží," vysvětluje politik.

Pokud skutečně Langerův záměr vyjde, nebude to znamenat, že by lidem přibylo nové volno. Nešlo by totiž o státní svátky ale o významné dny, které slouží jako připomínka lidí, institucí či událostí.

Během nich by měly probíhat akce, které pomohou přiblížit práci a aktivity těchto bezpečnostních složek.

U policie padl výběr na 21. červen - tedy den, kdy se v roce 1991 Česká národní rada usnesla na ustavení Policie České republiky.

Jde zároveň o datum, které v současném českém kalendáři patří letnímu slunovratu a Dnu květů.

To hasiči by se s jinou připomínkou dělit nemuseli. Čtvrtý květnový den patří tradičně svatému Floriánovi, patronu hasičů.

 

Právě se děje

Další zprávy