Langer chce kvůli hasičům a policii měnit kalendář

Domácí Domácí
18. 11. 2009 16:31
Exministr vnitra plánuje zavedení nových významných dnů
Hasiči a policisté si významné dny zaslouží, míní exministr vnitra. Podaří se mu je prosadit?
Hasiči a policisté si významné dny zaslouží, míní exministr vnitra. Podaří se mu je prosadit? | Foto: Roman Půta HZS Praha

Praha - V době, kdy hasičské a policejní odbory plánují protesty proti plánovanému snižování platů, navrhuje exministr vnitra Ivan Langer (ODS), aby tyto bezpečnostní složky měly v kalendáři své čestné místo.

Namísto čtyř procent ze mzdy, které jim od příštího roku kvůli úsporám vezme vláda Jana Fischera, by hasiči a policisté mohli dostat své významné dny.

Místopředseda ODS proto navrhne zákonodárcům novelu zákona o státních svátcích, která by policistům zajistila v kalendáři 21. červen a hasičům 4. květen.

"V tyto dny bychom si měli vzpomenout na všechny, kteří při ochraně života, zdraví a majetku druhých obětovali to nejcennější - své životy a zdraví. Jsem přesvědčen, že si to zaslouží," vysvětluje politik.

Pokud skutečně Langerův záměr vyjde, nebude to znamenat, že by lidem přibylo nové volno. Nešlo by totiž o státní svátky ale o významné dny, které slouží jako připomínka lidí, institucí či událostí.

Během nich by měly probíhat akce, které pomohou přiblížit práci a aktivity těchto bezpečnostních složek.

U policie padl výběr na 21. červen - tedy den, kdy se v roce 1991 Česká národní rada usnesla na ustavení Policie České republiky.

Jde zároveň o datum, které v současném českém kalendáři patří letnímu slunovratu a Dnu květů.

To hasiči by se s jinou připomínkou dělit nemuseli. Čtvrtý květnový den patří tradičně svatému Floriánovi, patronu hasičů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy