Lang skončí ve funkci šéfa BIS, řekl Chovanec. O odchod požádal sám

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2016 16:46
Jiří Lang, který je ve funkci šéfa Bezpečnostní informační služby už 13 let, odchází. Na postu zůstane, dokud vláda nevybere jeho nástupce. Důvody svého rozhodnutí Lang neuvedl. O jeho odchodu informoval ministra vnitra Milan Chovanec. Ten zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil, kterého by podle spekulací médií mohl nahradit právě Lang.
Jiří Lang.
Jiří Lang. | Foto: ČTK

Praha - Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang požádal o odchod ze služby. Lang požádal o odchod ze služby v dopise, který adresoval premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). O žádosti ale jako první překvapivě informoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na postu Lang zůstane do doby, než vláda vybere jeho nástupce. O odchodu šéfa BIS se mluví už několik měsíců.

Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Jedním z kandidátů, kteří by mohli Navrátila nahradit, je podle Mladé fronty Dnes právě Lang. "V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic," řekl Chovanec.

Premiér o žádosti Langa informoval i místopředsedy vlády. "Žádný konkrétní termín stanoven není, ředitel Lang bude svoji funkci vykonávat do doby, než vláda rozhodne v souladu se zákonem o jmenování jeho nástupce v čele BIS," uvedl ministerský předseda.

Mluvčí BIS Jan Šubrt nechtěl informace komentovat. "Ředitel BIS je osoba, kterou jmenuje a odvolává vláda a mluvčímu nepřísluší se k tomu vyjadřovat. Veškeré dotazy je třeba adresovat vládě," řekl k možnému Langovu odchodu Šubrt.

Podle týdeníku Respekt je překvapivé to, že informaci zveřejnil ministr vnitra. BIS totiž formálně spadá pod vládu, jejímž předsedou je premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O jeho odchodu se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.

Generálmajor Jiří Lang (58) působil jako šéf Bezpečnostní informační služby od od 23. června 2003. Dříve pracoval jako geodet v pražském Energoprojektu; do služeb kontrarozvědky vstoupil na začátku 90. let; působil v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie federálního ministerstva vnitra (předchůdce BIS).

Za Langova vedení se BIS nevyhnula několika skandálům. Na jaře 2012 čelila BIS kritice kvůli možnému úniku odposlechů hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Odposlechy podle Mladé fronty Dnes (MfD) pořídila BIS v roce 2007, o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.

BIS se za Langa skandálům nevyhnula

Generálmajor Jiří Lang (58) působil jako šéf Bezpečnostní informační služby od od 23. června 2003. Dříve pracoval jako geodet v pražském Energoprojektu; do služeb kontrarozvědky vstoupil na začátku 90. let; působil v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie federálního ministerstva vnitra (předchůdce BIS).

Za jeho vedení se BIS nevyhnula několika skandálům. Média dříve například poukazovala na to, že úřad stále zaměstnává bývalé pracovníky Státní bezpečnosti, kteří byli dříve školeni KGB. Mezi největší kauzy za Langovy éry patří: Skandál bývalého důstojníka BIS Jaroslava Kukačky, kterého v roce 2007 navrhl státní zástupce obžalovat ze zpronevěry. Kauza z roku 2012, kdy začala BIS čelit kritice kvůli možnému úniku odposlechů hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška nebo skandál senátora Jaromíra Štětiny (za TOP 09), který obvinil v roce 2011 Langa ze zneužití pravomoci v kauze bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína.

Bezpečnostní informační služba je vnitřní zpravodajskou službou České republiky, zabývá se mimo jiné záměry a činnostmi namířenými proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti ČR. Úkolem civilní kontrarozvědky je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy