Hamáček není rázná osobnost a Babišovi protiváha, říká muž, který nemůže kandidovat

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
1. 3. 2019 16:00
Na sjezdu ČSSD zaujal už vozem, kterým do Hradce Králové přijel. Kromě Tesly Model S však upoutal pozornost tím, když se rozkřiklo, že se chystá kandidovat na předsedu ČSSD proti Janu Hamáčkovi. Rozruch kolem pardubického sociálního demokrata Jaromíra Landsmana však vydržel jen krátce. Ukázalo se totiž, že do strany vstoupil teprve před třemi roky a není v ní tudíž dostatečně dlouho na to, aby se o nejvyšší funkci ucházel. Rozhovor deníku Aktuálně.cz poskytl krátce před tím, než bylo o nepřípustnosti jeho kandidatury rozhodnuto.
Hamáčkův vyzyvatel na post šéfa ČSSD: Byl bych vůči Babišovi tvrdší | Video: Kateřina Frouzová

Proč chcete kandidovat na post předsedy ČSSD proti Janu Hamáčkovi?

Protože nesouhlasím s tím, kam stranu vede. V podstatě komunikace s členskými organizacemi absolutně neodpovídá straně, je to těžkopádné. Vedení nekomunikuje se stranou jako celkem a to je chyba.

To je jediný důvod?

Další důvod je, že Jan Hamáček není rázná osobnost a proti Babišovi není protiváha. A my jsme ve vládě "vidět nevidět" a to se mi nelíbí.

A vy byste byl protiváhou Babišovi?

Určitě bych byl tvrdší protikandidát. Určitě jo.

Jaká témata byste komunikoval jinak než pan Hamáček?

Veškerá. Třeba zvýšení minimální mzdy nám bylo téměř zamítnuto a zvýšení důchodů v podstatě není naše téma, i když jsme ho podávali původně my. A to se mi nelíbí. Prezentace strany navenek musí být ráznější.

Kdo vás podpořil?

Jména neřeknu, protože jsem chtěl podporu od lidí, kteří se mnou nejsou svázaní, protože v naší straně se handluje s hlasy. Našlo se deset lidí, tuším z pěti okresů, byla to Plzeň, Praha, Ostrava a Jihočeský kraj.

Ale vy nejste ve straně tak dlouho, abyste mohl kandidovat.

Ano. Ale v nových stanovách ta lhůta už není a ostatní strany ji taky nemají. To je jen přežitek naší doby. Pokud je strana opravdu silná a demokratická, udělá jeden mimořádný bod, aby mohl kandidovat i člověk, který je ve straně méně než tři roky.

Budete takový bod navrhovat?

Ne. Je to čistě demokratická strana, jestli to někdo navrhne, budu to tak brát. Pokud nenavrhne, stáhnu se, řeknu ok, ukažte svoji sílu.

Kolik hlasů byste mohl dostat?

Jsem outsider, beru to tak. Kandidoval jsem ze dvou důvodů - zaprvé sociální demokracii každý další kandidát na předsedu pomůže. Mít jednoho kandidáta na předsedu není ideální věc. Jakou mám šanci? Pokud by to bylo ve formě referenda o mně, teoreticky bych mohl dostat 52 procent pro a 48 proti. Ale vazby tu přece jen jsou, takže nedokážu odhadnout svou podporu.

Je to jen vazbami, nebo i tím, že máte za sebou jen krátké angažmá v ČSSD, nemáte za sebou žádný výsledek. Možná to tedy není jen vazbami.

Je to tak, jak říkáte, souhlasím s vámi, je to tak, jak to je.

Jak byste působil razantněji než Andrej Babiš?

Neříkám razantněji, to už asi nejde, ale určitě víc než Jan Hamáček. Pan Hamáček je v té pozici, že říká: když nám ty věci nebudete brát, tak my z té vlády půjdeme. Pan Andrej Babiš samozřejmě ví, že to je jen taková metafora, že to pan Hamáček kvůli vazbám nebere vážně. Pokud to řeknu já, tak to vždy myslím vážně a nemám žádné vazby ve straně.

Vy byste z té vlády odešel?

Pokud by to překročilo určitou mez, tak bych nad tím uvažoval.

Jakou mez?

Špatná komunikace, nebo kdyby nám stále přebírali návrhy. Pak bych dal první varování a podruhé už by následovalo odstoupení ministrů a odchod z vlády.

Foto: Kateřina Frouzová

Vy jste na sjezd přinesl placky a přivedl hostesky?

Ano to jsem přivezl já a pokud ta kandidatura klapne, máte se ještě hodně na co těšit.

Čím se živíte?

Podnikám v několika odvětvích od informačních technologií po hoteliérství. Všechno máte v letáku. Jsem podnikatel a chci tu stranu někam pohnout. Vím, že to je klišé, které se ve straně opakuje, ale logicky - sociální demokracii pomůže jen člověk zvenku. Tady jsou tak propojené vazby, že když kdokoli kandiduje na jakoukoli pozici, tak má vazby tam a zpátky. A to je špatně. Strana potřebuje razantní změnu, jinak se nezmění nic.

Součástí té razantní změny bude i to, jak se prezentujete na sociálních sítích?

Určitě ne. To je soukromý život a veřejná funkce je něco jiného.

Ale ve funkci předsedy nelze veřejný a soukromý život oddělit.

To určitě ne. Na Facebooku je možné všelicos a je na každém, ať si to přebere.

Přijet na sjezd ČSSD autem Tesla Model S, to už je skoro sebevražda, není?

Ale je to ekologické auto, takže to tak beru.

Kdy jste se rozhodl kandidovat?

Asi před dvěma měsíci. Když jsem viděl, že sociální demokracie nejde žádným směrem a to mi vadilo.

Kdo je vám v ČSSD blízký?

Jsou tam lidé, kteří jsou dobří, ale mají za sebou vazby, nechtějí nic změnit. Všechno má dvě strany mince a nerad bych někomu křivdil a někomu pomohl.

Kdo správně a rázně reprezentuje stranu?

To vám nemůžu říct. Já s tím celým vedením nesouhlasím, jsou tam lepší lidi a horší lidi, ale není nikdo, kdo by v podstatě byl na mojí úrovni.

Už to není rozhádaná sociální demokracie, je to stabilizovaná strana, diskuzi vedeme na stranické půdě a ne přes média, říká předseda ČSSD | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 22 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 25 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Aktualizováno před 45 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
Další zprávy