Ladovská zima se odkládá. Předpovědi krotí naděje

Domácí Domácí
10. 1. 2014 21:50
Ochlazení bude pouze mírné, slabé sněžení lze očekávat jen v severních horách
Počasí je k lyžařům již řadu týdnů skoupé.
Počasí je k lyžařům již řadu týdnů skoupé. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve zprávách v médiích i v předpovědích počasí se v minulých dnech objevily informace o tom, že do Česka příští týden dorazí ochlazení a s ním zřejmě i sněhové srážky. Ti, kdo vyhlíželi ladovskou zimu, však musí mírnit svůj optimismus.

"Už to tak skutečně v jednu dobu vypadalo, ale jak ukazuje poslední vývoj, bude nakonec ochlazení jen velmi slabé - do nížin rozhodně sníh nepřijde, denní teploty zůstanou nadále výrazně nad nulou. Snad možná hory se dočkají nějakého nadělení, ale postupně roste pravděpodobnost, že ani tam příští týden skutečnou zimu nepřinese," konstatuje meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Jak dále vysvětluje, předpovědní modely odsouvají studený vzduch stále více na sever od našeho území.

Meteorolog má pro lyžaře alespoň několik povzbudivějších zpráv: lednové "jaro" už končí a od 800 metrů nad mořem v severních horách by přece jen mohlo trochu sněžit.

"Oproti jarním teplotám, které máme nyní za sebou, k ochlazení skutečně dojde - v nižších polohách se budou denní maxima nejspíš po celý týden pohybovat většinou kolem 5 °C. V noci můžou klesnou k nule, ale ne nijak hluboko. Srážky čekáme spíše slabší, a sněhové budou asi jen na horách v severní polovině republiky, zhruba od 800 metrů nad mořem," říká Štros.

Jaro místo zimy. U jediného vleku je fronta:

Situace se sněhem je v blížící se polovině ledna mimořádně špatná. Souvislejší, a přesto nijak velká vrstva sněhu se objevuje až od 1000 metrů nad mořem. Polovina lyžařských areálů je zcela zavřená, ta druhá bojuje většinou v omezeném provozu na nekvalitním sněhu. Také běžkařům zima moc šancí nedává, souvislejší pokrývka, nicméně se starým tajícím sněhem, se objevuje jen na nejvyšších hřebenech českých hor.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy