Zeman doporučoval Liglass opakovaně, máme záznam. Češi měli nejlepší nabídku, říká kyrgyzský kancléř

Michael Švec Jakub Zelenka Michael Švec, Jakub Zelenka
23. 8. 2017 17:15
Biškek má záznam ze schůzky, na níž prezident Miloš Zeman opakovaně doporučoval svému kyrgyzskému protějšku firmu Liglass Trading CZ. Ta nakonec vyhrála tendr na stavbu vodních elektráren za miliardy. V prvním vyjádření po vypuknutí kauzy kolem této společnosti to řekl Sapar Isakov, šéf aparátu kyrgyzského prezidenta. Zároveň odmítl, že by výsledek tendru mohl být zmanipulovaný.
Michael Smelík si podává ruku se zástupcem kyrgyzské vlády. Tleská jim prezident Almazbek Atambajev.
Michael Smelík si podává ruku se zástupcem kyrgyzské vlády. Tleská jim prezident Almazbek Atambajev. | Foto: president.kg

Praha/Biškek - Šéf kanceláře kyrgyzského prezidenta Sapar Isakov poprvé promluvil ke kauze neznámé české společnosti Liglass Trading, která má ve středoasijské zemi postavit vodní elektrárny za miliardy. Hned v úvodu zdůraznil, že tuto společnost kyrgyzské hlavě státu Almazbeku Atambajevovi opakovaně doporučoval český prezident Miloš Zeman.

"Okolnosti mě nutí prohlásit, že toto téma a společnost Liglass Trading CZ doporučoval český prezident Miloš Zeman. Máme záznam rozhovoru z dvoustranné schůzky v Astaně, na níž pan Zeman nejednou doporučuje našemu prezidentovi tuto firmu," řekl Isakov v rozhovoru zveřejněném na serveru AKIpress.

"Almazbek Šaršenovič (Atambajev) odpovídal, že nemá právo zasahovat do takových tendrů a vše půjde podle zákona," dodal šéf prezidentského úřadu, který je žhavým kandidátem na post premiéra země. 

Isakov řekl, že okolnostmi tendru se začali zabývat až po článcích v českých i kyrgyzských médiích. "Je nutné zdůraznit, že tendr probíhal ne na kaskádu na řece Naryn, ale na 14 malých vodních elektráren. Výsledky soutěže ukázaly, že česká firma skutečně nabídla tak výhodné podmínky, které nikdo jiný nenabízel. V jejich přihlášce bylo napsáno, že jako dodatečný závazek postaví kaskádu na řece Naryn - po vypovězení smlouvy s ruskou firmou RusHydro jsme na tento projekt aktivně hledali investora," popsal Isakov.

Podotkl, že v komisi byli zastoupeni zástupci vlády, poslanci i zástupci občanského sektoru. "Nemyslím si, že by tam byla zrežírována výhra této společnosti," doplnil.

Isakov zdůraznil, že Liglass Trading komisi dodala potřebnou dokumentaci a zaplatila poplatek za účast v tendru. O tom, zda společnost své závazky splní, nechtěl spekulovat. "Počkejme. Podle podepsané dohody musí do 30 bankovních dnů zaplatit 37 milionů dolarů na účet elektrárenského podniku, který tyto peníze převede na účet RusHydro na splacení dluhu," uvedl.

"Jestli tato suma nepřijde, máme všechny mechanismy a kyrgyzská strana má právo tuto smlouvu jednoduše vypovědět. Těchto 30 bankovních dní vyprší 15. září," dodal.

Zájem českých médií se podle Saparova "může být způsobena vnitropolitickou situací v samotném Česku". "Kromě toho jsem přesvědčen, že se toho účastní i domácí politici, kteří mají zájem uškodit Atambajevovu týmu a také mně jako kandidátu na premiéra," dodal.

Saparov, který podle svých slov v Česku nikdy nebyl, odmítl předchozí spekulace, že by zde vlastnil nemovitost. 

Kyrgyzská oficiální místa o situaci kolem firmy Liglass Trading dosud příliš nechtěla mluvit. Jak Isakov, tak šéf Státního výboru pro průmysl a energetiku Dujšenbek Zilalijev, který smlouvu podepsal, rozhovor Aktuálně.cz po počátečním souhlasu neposkytli.

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl Isakovovo vyjádření komentovat. "V Astaně se konalo jedno jediné jednání s kyrgyzským prezidentem, o kterém jsme ostatně veřejně informovali, včetně jeho obsahu. Dohledejte si to," napsal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy