Zabezpečení mailů je v pořádku, zjistil audit po útoku na Sobotku. Ministři dostanou školení

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
24. 3. 2016 6:39
Po úniku a zveřejnění svých mailů nařídil premiér Bohuslav Sobotka bezpečnostní audit na Úřadu vlády. Ten ale žádné nedostatky v zabezpečení komunikace neodhalil. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ale i tak dá ministrům a Úřadu vlády na popud premiéra nová doporučení, jak se chovat při komunikaci ať už přes e-mail, nebo po telefonu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Mailová i telefonická komunikace na Úřadu vlády je bezpečná dost. Ukázal to audit, který nařídil na začátku ledna tohoto roku premiér Bohuslav Sobotka kvůli úniku některých svých mailů.

„Ze strany Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nebyly zjištěny žádné faktické nedostatky ve vztahu k zabezpečení Úřadu vlády proti kybernetickým útokům,“ řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ale i tak dá ministrům a Úřadu vlády na popud premiéra nová doporučení, jak se chovat při komunikaci ať už přes e-mail, nebo po telefonu.

Nová doporučení

„Budeme jim metodicky radit, jakým způsobem zvýšit bezpečnost v komunikaci,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý, který nechtěl ale zatím říct, kdy s novými pravidly přijdou. A odmítl mluvit i o jednotlivých krocích, které Úřadu vlády doporučí.

Po zahájení bezpečnostního auditu na začátku roku Úřad vlády přijal okamžitá opatření. Mluvčí opět odmítl být konkrétní. "V současné době probíhá metodická pomoc v rámci střednědobých opatření,“ uvedl Ayrer bez podrobností. Je možné, že například ministrům doporučili posílit hesla.

Hackerské útoky a podobné události podle expertů na bezpečnost vždy bezpečnost samotnou paradoxně posílí. Každý incident, a mezi ně se počítá právě i únik z mailů premiéra Sobotky, odhalí rizika a slabiny a zabezpečení se tím vylepšuje.

Na Sobotku hackeři poprvé zaútočili v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu. Sobotkův Twitter pak obsahoval komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin.

V lednu pak na xenofobním webu hackeři zveřejnili soukromou korespondenci předsedy vlády. Tvrdili, že tím dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů".

Případ prosincového hackerského útoku premiérova twitterového účtu i lednový útok neonacistů na Sobotkovu soukromou e-mailovou schránku vyšetřuje Útvar odhalování organizovaného zločinu. Zatím však bez závěru.

Každá krize je příležitost, takže ukradení mailů předsedy vlády berme hlavně jako impuls k promyšlení kybernetické bezpečnosti jako takové. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 27 minutami

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy