Kybernásilí stále častěji postihuje dospělé. Ti se neumějí bránit a svalují vinu na sebe

Aleš Ligas
7. 10. 2016 15:07
Násilí v kyberprostoru se netýká pouze dětí nebo mladistvých, ale je čím dál rozšířenější také u dospělých. Potvrdil to výzkum neziskové organizace Gender Studies. Z výsledků vyplývá, že častějšími oběťmi jsou ženy. Naproti tomu muži si kybernásilí zase méně připouštějí. Většina dospělých neví, jak tuto situaci řešit. Odborníci se shodují na špatné spolupráci policie, poskytovatelů webových služeb a neziskových organizací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Šikanování a ubližování pomocí mobilů nebo internetu se rozšiřuje z prostředí dětí a mladistvých mezi dospělé. Vyplývá to z průzkumu zabývajícího se kybernetickým násilím, který ve čtvrtek představila nezisková organizace Gender Studies.

"Lidé se dostávají do situací, kdy nevědí, jak kybernásilí řešit. Častokrát se ocitají v sociální izolaci, obviňují sami sebe a zlehčují své problémy. Když už přece jenom někde požádají o pomoc, zjišťují, že vázne spolupráce mezi neziskovými organizacemi, policií a poskytovateli webových služeb a samostatně tyto instituce většinou nejsou schopny situaci relevantně řešit," řekla jedna z autorek výzkumu z Gender Studies Marie Dlouhá.

Nejčastějšími formami kybernásilí jsou krádeže identity, šíření intimních dat bez souhlasu oběti, sexuální obtěžování, výhrůžky smrtí, dlouhodobé sledování a sbírání informací o lidech, zahlcování nepříjemnými komentáři nebo krádeže informací a publikování je na veřejných internetových stránkách. Stupňují se i útoky na náboženské menšiny.

Z výsledků vyplývá, že je obecně více útoků na ženy. Ty se týkají třeba jejich fyzické atraktivity, mateřství a jejich reprodukční role, kdy je v pozadí snaha zdůraznit převahu muže nad ženou. To se typicky děje na sociálních sítích. Objevují se ale také výhrůžky znásilněním a dalšími druhy fyzického násilí.

Muži si kybernásilí méně připouštějí

„Muži si násilí v kyberprostoru méně připouštějí. Své problémy si často nechávají pro sebe a nenahlašují je. Proto se úplně přesvědčivě nedá říct, že je násilí na ženách častější. I když je to pravděpodobné,“ upřesnila Dlouhá.

Podle odborníků bude kybernetické kriminality v dalších letech přibývat. „Lidé v moderním světě jsou stále méně schopni vytvářet a udržovat vztahy, což bude způsobovat stále více duševních abnormalit,“ uvedla policejní psycholožka Ludmila Čírtková a doplnila, že kybernásilí je navíc mnohem efektivnější než klasická šikana v reálném světě a anonymita útočníka způsobuje větší psychické otřesy.

Podle feministické aktivistky Kateřiny Fialové, která se účastnila obdobného výzkumu v zahraničí, je klíčová role policie. „Čtyřicet procent žen se obrátí na policii, ale z toho šedesát procent případů policie nedořeší,“ upřesnila. Podle ní policistům chybí školení, zázemí a problémem je také dostatečná spolupráce mezi institucemi.

„Policie si uvědomuje, že musí s kybernásilím ještě lépe pracovat. Ale častokrát narážíme na problémy s českým právním řádem, který tento druh násilí kvalifikuje jen jako přestupek a jsou za něj velmi nízké tresty,“ doplnila policejní komisařka Andrea Kornetová, která se už jedenáct let zabývá případy domácího násilí a stalkingu.

Odpovědnost za řešení kybernásilí cítí i poskytovatelé internetových služeb, kteří se v poslední době snaží více spolupracovat s policií. „V poslední době jsme začali více filtrovat morálně nevhodné příspěvky a blokovat uživatele, kteří je píšou. Zároveň si ale musíme uvědomovat, že se pohybujeme na tenké hranici svobody slova a je někdy těžké odhadnout, co je ještě v pořádku a co už nikoliv,“ říká vedoucí pro veřejnou politiku Facebooku pro střední a východní Evropu Gabriella Cseh.

Průzkum probíhal ve formě rozhovorů s oběťmi, zástupci neziskových organizací a policie. „Výzkum nemůžeme brát jako absolutně neomylný, protože bez důkladného kvantitativního výzkumu ho nemůžeme považovat za absolutně neomylný. Umožňuje nám ale zajímavý vhled do současné problematiky kybernásilí,“ dodala Dlouhá.

 

Právě se děje

Další zprávy