Kvůli výměně oken zavraždil sousedku, odsedí si 11 let

ČTK ČTK
17. 8. 2010 13:36
Devětadvacetiletý muž osmdesátiletou důchodkyni udusil

Praha - Miloš Homolka stráví příštích jedenáct let ve vězení. Pražský vrchní soud ho tam poslal za vraždu důchodkyně.

Zamítl tak mužovo odvolání a potvrdil červnový verdikt Krajského soudu v Hradci Králové.

Devětadvacetiletý muž svoji osmdesátiletou sousedku zabil loni v březnu v jejím bytě v Chrudimi. Činu předcházely spory kvůli výměně oken v domě. Homolka vinu u soudů odmítal.

Svůj trest si podle rozsudku odpyká ve věznici s ostrahou. Dceři zavražděné má zaplatit 240 tisíc korun. Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Homolka podle verdiktu královéhradeckého krajského soudu ženu usmrtil loni 13. března po předchozí hádce, která se týkala výměny oken. Ženu údajně nejprve strčil tak, že narazila hlavou na zeď a spadla na zem.

Následně ji prý škrtil a dusil. Důchodkyně utrpěla řadu zranění a na místě zemřela na udušení.

Řetězec nepřímých důkazů

O Homolkově vině sice nesvědčil žádný přímý důkaz, královéhradecký i odvolací soud však dospěly k závěru, že může být uznán vinným na základě uzavřeného řetězce nepřímých důkazů. Jako jediný z domu měl podle soudů se zavražděnou ženou konflikt.

Důchodkyně byla navíc velmi opatrná a do bytu nepouštěla cizí lidi. Zámek od jejího bytu byl neporušený a z bytu se nic neztratilo, takže odpadl majetkový motiv, uvedla dnes předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová.

Důležitým svědectvím byla slova muže, který s Homolkou nějaký čas sdílel vazební celu. Obžalovaný totiž vinu odmítal s tím, že ženu osudného dne vůbec neviděl.

"Nemám s její smrtí nic společného," tvrdil dnes odvolacímu senátu. Jeho bývalý spoluvězeň však před soudy řekl, že se mu Homolka svěřil s tím, že důchodkyni toho dne navštívil.

Věrohodné svědectví spoluvězně

Odvolací senát dnes muže znovu vyslechl a ten svou výpověď potvrdil. Ačkoli ji pak Homolka označil za lež, vrchní soud mu uvěřil. Podle Maternové bylo mužovo svědectví věrohodné.

Odmítla i námitku obžalovaného, že se mu chce bývalý spoluvězeň pomstít za dřívější neshody. S dalšími spoluvězni mu prý totiž "vystavili letenku", tedy úspěšně zažádali o to, aby byl přemístěn do jiné cely. Pokud by chtěl Homolkovi uškodit, mohl říci, že se mu k vraždě přiznal, to ale odmítl, řekla Maternová.

Homolkův advokát dnes namítal, že v kauze existuje mnoho důvodných pochybností a navrhoval odvolacímu senátu, aby jeho klienta obžaloby zprostil. Neúspěšně si také stěžoval na způsob, jakým se údajně policie k Homolkovi chovala, přestože prý od začátku dobrovolně s kriminalisty spolupracoval. Několikrát podle něho porušila právo na obhajobu.

Změna výpovědi

Homolka se původně k činu doznal a dokonce ženino usmrcení popsal při rekonstrukci na místě činu. Svou výpověď, kterou provedl ještě v procesním postavení podezřelého, však poté změnil s tím, že jej k přiznání násilím donutila policie.

Před soudy uvedl, že ženu naposledy viděl dva dny před vraždou na domovní schůzi. "Měl jsem s ní zcela běžný sousedský vztah, nikdy jsem s ní neměl žádnou hádku ani spor. Nemám představu, kdo to mohl udělat," tvrdil před královéhradeckým soudem.

Vrchní soud se případem zabýval již podruhé. Prvoinstanční senát muži totiž uložil 11 let vězení za vraždu již v únoru, odvolací soud ale verdikt zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Důvodem bylo, že prověrku na místě činu nebylo možné použít jako důkaz před soudem.

 

Právě se děje

Další zprávy