Kvůli smrtící bakterii už inspekce kontroluje výhonky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 6. 2011 15:25
Česko reaguje na podezření z Německa o původci nákazy, první testy jej ale vyvrátily
Zeleninové výhonky zatím inspekce kontroluje preventivně, čeká na výsledky testů z Německa.
Zeleninové výhonky zatím inspekce kontroluje preventivně, čeká na výsledky testů z Německa. | Foto: Jaroslav Jiřička

Brno/Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce začala s monitoringem zeleninových výhonků, které by mohly být z Německa dodány do České republiky.

Tamní úřady v neděli oznámily, že pravděpodobným zdrojem smrtelné nákazy, která si vedle 21 obětí v Německu vyžádala i jednoho mrtvého ve Švédsku, mohou být právě luštěninové klíčky dodávané firmou z Dolního Saska.

První výsledky testů ale výskyt nebezpečné bakterie na klíčcích nepotvrdily.

Ministerstvo zdravotnictví spolkové země Dolní Sasko slibovalo zveřejnit výsledky testů již kolem poledne, termín se ale oddálil. "Kompletní výsledky budou pravděpodobně až během večera, informace ale zveřejní zřejmě ještě později," upřesnil Aktuálně.cz hlavní hygienik Michael Vít.

Vít také potvrdil, že se u nás zatím neobjevilo žádné nové podezření na smrtelné onemocnění

O pravděpodobném zdroji infekce informoval dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann, podle něhož řada indicií ukazuje na zmíněný zdroj infekce v jeho zemi.

Jde o další omyl?

Odborníci nejsou jednotní v tom, zda se potvrdí jako zdroj farma v Bienenbüttelu. Mikrobiolog Alexander Kekulé z univerzity Halle-Wittenberg je přesvědčen, že ano.

"Klíčky byly od počátku mezi podezřelými z přenašečství, mohlo se proti nim zakročit už dřív," řekl v ranním vysílání televize ARD. Poukázal na to, že klíčky a jejich větší výhonky se používají v mnoha různých jídlech, rozvážejí se do celého Německa a mohou opakovaně vyvolávat infekce.

"Víme, že je to z infekčního hlediska mimořádně nebezpečný produkt," řekl. Výhonky podle něj patří k řídkým výjimkám, které mohou mít bakterie už v klíčku, během růstu zůstávají v rostlině a nelze je omýváním odstranit. Pokud se nákaza potvrdí, bude to už poloviční vítězství. "Pak můžeme nákazu velmi rychle ztlumit," řekl.

Objevují se ale i skeptičtější názory. "Nemůžeme si být jistí, že za to můžou opravdu klíčky," řekl předseda spolkového úřadu pro vyhodnocování rizik (BfR) Andreas Hensel televizi ZDF. Podle něj je třeba stále počítat s tím, že zdroj nákazy nebude zjištěn a infekce prostě po čase odezní. Dopadá to tak podle něj ve třech ze čtyř případů infekcí.

Původ bakterie stále nejasný

Po zdroji nákazy se dosud marně pátralo. Nejprve padlo podezření na okurky ze Španělska, posléze na restauraci v Lübecku a oslavy výročí hamburského přístavu. Ani jedno z těchto podezření se ale nepotvrdilo. Infekce zasáhla celkem 12 zemí včetně Česka.

Devět podezření na krvácivý průjem u nás vyvrátily laboratorní testy a žádný nový případ se zatím neobjevil. Jedinou nakaženou zůstává americká turistka, kterou léčí na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce.

 

Právě se děje

Další zprávy