Stany pro uprchlíky z hlavního nádraží vzniknou v Troji. Praha žádá vládu o řešení

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2022 15:03
Dočasné přístřeší se zázemím pro ukrajinské uprchlíky vznikne v pražské Troji, bude mít kapacitu 150 lidí. Hasiči již dostali pokyn ke stavbě stanového městečka od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), řekl mluvčí magistrátu. Stanové městečko vznikne kvůli nedostatečné kapacitě míst v Praze. Kromě stanů je ve hře i zřízení přístřeší pro uprchlíky v karlínských kasárnách.
Uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 9. května 2022.
Uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 9. května 2022. | Foto: Libor Fojtík

"Hasiči dnes dostali pokyn ke stavbě stanového městečka v Troji od pana ministra Víta Rakušana. Už ale teď víme, že toto řešení nebude dostatečné. Řeší problém pouze 150 osob. Toto musí řešit vláda, potažmo premiér Petr Fiala (ODS). Azylová a migrační politika je v této bezprecedentní situaci zcela na nich. Od počátku považujeme stavbu stanového městečka za nejkrajnější řešení a snažíme se situaci řešit jinými vhodnějšími prostředky," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu ráno napsal, že vytvoření stanového městečka měla být až poslední možnost a vládu před tím varoval. Hřib také zaslal dopis premiéru Petru Fialovi, ve kterém vládu vyzval k vytvoření systému rozdělování uprchlíků do krajů, jinak Praze hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky ve Vysočanech.

"Toto není v kompetenci krajů, ale na řešení vlády. Opakovaně několik týdnů voláme o pomoc stát, neboť máme plné kapacity a Správa uprchlických zařízení nám dává jen desítky lůžek denně," doplnil mluvčí Hofman.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc.

"Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do Česka," uvedl dopoledne Rakušan na Twitteru.

Uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 9. května 2022.
Uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 9. května 2022. | Foto: Libor Fojtík

Prověřuje se, zda nejde o Maďary

"Nemůžeme si dovolit nechat spát děti někde na podlaze na nástupišti. Je to nebezpečné, neetické, nehumánní. V té chvíli je úplně jedno, jestli ti lidé mají nárok na dočasnou ochranu v České republice, nebo nemají," doplnil odpoledne Rakušan ve sněmovně.

Dočasné ubytování bude zabezpečovat Správa uprchlických zařízení s hlavním městem. Podílet se na tom bude romská nezisková organizace Romodrom, pomoc nabízejí i další. "My jako stát budeme garantovat jídlo, sociální a hygienické zázemí, tedy dostatek toalet, přenosné koupelny a podobně," uvedl vicepremiér. Na krajské úrovni se podle něj nepodařilo vytvořit dostatečné množství volných kapacit.

"Není to tak, že by v České republice začaly vznikat uprchlické tábory, toto není trvalé ubytování. Jedná se o lidi, kteří přicházejí do Prahy a u kterých se prověřuje, jestli nemají dvojí občanství," uvedl Rakušan. Mnozí z romských uprchlíků z Ukrajiny mají totiž dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v Česku nárok. "Přesto je nemůžeme nechat spát na zemi na nádraží," dodal.

Video: Ukrajinští Romové chtějí jen přečkat válku. Maďarsko se o ně postarat nechce (10. 5. 2022)

„Ekonomičtí migranti? Humanitární dávku můžete dostat vždy jen v jedné ze zemí EU. Nemělo by se tedy stávat, že někdo bude tyto dávky pobírat ve více. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Další zprávy