Kvůli pražskému dopravnímu podniku policie obvinila 14 lidí

ČTK ČTK
29. 6. 2015 7:44
Je mezi nimi lobbista Ivo Rittig, bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák nebo jeho matka Marie Nováková. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.
Podnikatel a lobbista Ivo Rittig.
Podnikatel a lobbista Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Kvůli údajnému praní špinavých peněz v souvislosti se zakázkami pražského dopravního podniku (DPP) policie nově obvinila 14 lidí.

Je mezi nimi lobbista Ivo Rittig, bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák nebo jeho matka Marie Nováková. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

Rittig byl již dříve obviněn kvůli předraženým jízdenkám pro DPP.

Nové obvinění se týká zakázek na dodávky SMS jízdenek a takzvané m-peněženky, prodeje kuponů a tisku papírových jízdenek. Podle policie tvořilo 14 stíhaných lidí organizovanou skupinu.

Peníze od roku 2008 do loňska prý procházely několik firmami z daňových rájů, většinou se měly předávat prostřednictvím smlouvy o úvěrovém limitu.

Kriminalisté například tvrdí, že Dvořák ovlivnil výběr provozovatele okének na výdej jízdních kuponů v metru ve prospěch společnosti Cross Point. DPP na této zakázce podle policie tratil asi 50 milionů korun.

Dvořák obvinění popírá. "Já i celá moje rodina se velice těšíme, jak to vše bude policie prokazovat," řekl MF Dnes.

Žádná zakázka podle něj nebyla ovlivněná nebo předražená. Právě Dvořák s Rittigem měli ale podle policie z koncových firem profitovat.

S Rittigovým jménem bývá v tisku spojováno několik kauz. Nejznámější je právě zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek. V souvislosti s tímto případem policie loni v únoru obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy