Policie obvinila v souvislosti s otravou Bečvy jednoho člověka a firmu z Rožnova

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2021 20:35
Kvůli loňské otravě řeky Bečvy zahájila policie trestní stíhání. Vyšetřovatel obvinil jednoho člověka a jednu firmu, z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi vyplývá, že obviněnou je právě tato společnost. Havelka řekl, že firma podá proti trestnímu stíhání stížnost. Zda policie stíhá i jeho osobně, nechtěl komentovat.
Na hladině řeky Bečvy se objevila po úniku zatím neznámých látek pěna.
Na hladině řeky Bečvy se objevila po úniku zatím neznámých látek pěna. | Foto: HZS Zlínského kraje

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

"Na základě shromážděných důkazů bylo v pátek sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě z Rožnovska. Z hlediska skutkové podstaty jde o spáchání dvou trestných činů, a to poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," uvedla policie na Twitteru. Obviněnému člověku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest, uvedl policejní mluvčí.

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) bližší informace o trestním stíhání nemá. "Samozřejmě jsem četl tweet od Policie České republiky. Za sebe říkám, že mě to nepřekvapuje, protože i náš vodoprávní úřad naměřil nadlimitní množství kyanidu z výusti vedoucí z rožnovského kanálu. Samozřejmě vím jenom to, co v tuto chvíli zveřejnila policie, takže budu netrpělivě čekat na podrobnosti," řekl starosta.

Znalecký posudek v případu zpracoval Jiří Klicepra. Na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila chemička Deza patřící do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). O několik dní dříve Klicpera prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.

Podle náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové (Piráti), která má na starost i životní prostředí, mohlo být prověřování případu rychlejší. "Já si nemyslím, že mediální obraz, který tomu dodával i znalec, je šťastný. Otázka je, jaká potom bude důvěryhodnost celého procesu," řekla.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ocenil, že se policii podařilo posunout vyšetřování ke konkrétnímu obvinění. "Je to jasná odpověď na některé politické útoky na vyšetřovací složky státu, že cílem není případ vyšetřit, ale zamést pod koberec," uvedl ministr. Dodal, že si přeje, aby viníci převzali za ekologickou katastrofu i finanční odpovědnost.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že dlouhé prověřování není v obdobných případech výjimkou. "Sám za sebe ale říkám, že to dlouhé bylo. I když ne z viny policie, ale tím důvodem byl znalec, který si několikrát prodloužil lhůtu na sepsání posudku," uvedl. Policie má omezené možnosti, jak práci znalce urychlit, doplnil.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb

Video: Řekli mi, že není třeba najít viníka, klíčové vzorky chybí

Nebyly odebrány vzorky na výpustích, kde zdroj mohl být. I kdyby byl někdo obviněn, může říct, že proti němu nejsou důkazy, tvrdí Ivan Holoubek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy