Úvazků lékařů loni přibylo, čím dál více doktorů ale také odchází do důchodu

ČTK ČTK
23. 11. 2019 19:08
Úvazků lékařů sice v roce 2018 podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška přibylo, zesilují ale také odchody lékařů do důchodu. Podle Duška by lékařské fakulty měly přijímat víc studentů, jinak počty nových lékařů nestačí úbytek nahradit a dostupnost zdravotní péče se může zhoršit. Dušek to v sobotu řekl na sjezdu České lékařské komory v Brně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle statistiky ÚZIS bylo v ČR v roce 2017 celkem 42.012 plných úvazků lékařů, v roce 2018 jich bylo 42.488, tedy o 476 víc. Z lékařských fakult pak podle něj loni vyšlo 1420 absolventů, z toho bylo 1113 občanů České republiky. Mladí lékaři ale podle něj nastupují v průměru na 0,8 úvazku, zhruba 20 procent absolventů do českého zdravotnictví nenastoupí vůbec.

Podle těchto počtů mělo tuzemskému zdravotnictví přibýt zhruba 800 nových lékařů. "Jak to, že úvazků přibylo 476? Masa lékařů totiž odchází z demografických důvodů. Navíc podle predikce z roku 2014 mělo být pozitivní saldo asi 540, je 476. Z těch dat je pozorovatelné, že námi predikovaný odchod do důchodu zesiluje. Tenkrát jsme to podhodnotili," uvedl Dušek.

Upozornil, že ze statistických dat z letošního 1. června vyplynulo, že skoro 37 procent lékařů v ambulantních zařízeních mělo 60 let nebo víc. Ještě horší stav je podle něj u praktických lékařů pro děti a dorost a dětských lékařů, kdy v samostatných ambulancích byla asi polovina lékařů ve věku 60 let nebo starší. Mnohé ambulance proto zavírají, protože lékaři odcházejí do důchodu. "V řadě regionů to proto začíná nepěkně vypadat s dostupností péče," varoval Dušek.

Pokud se nic nezmění, odejde za několik let do důchodu víc lékařů, než kolik nově do systému vstoupí. "Je proto potřeba využít potenciálu české populace. Jen tady v Brně se na fakulty hlásí asi sedminásobek těch, než přijmou. A za tou pomyslnou čárou zůstávají kvalitní lidé, které by fakulty mohly vychovat," uvedl Dušek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy