Kvůli manipulaci 20milionové zakázky padla tři obvinění

ČTK ČTK
10. 8. 2012 7:54
Trojice měla podle policie upravit na míru zakázku na ministerstvu školství
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie obvinila tři lidi z toho, že chtěli zmanipulovat dvacetimilionovou zakázku na ministerstvu školství. Jednou z obviněných je úřednice ministerstva, uvedl Český rozhlas - Radiožurnál.

Trojice podle kriminalistů chtěla zakázku na informační systém pro podporu vědy a výzkumu připravit tak, aby opět vyhrál současný dodavatel systému.

Tím je podle Radiožurnálu muž, který za svou aplikaci eProjekty dostává od ministerstva miliony korun. Případ komentovat odmítl stejně jako poslední obviněný, kterým je prý jednatel firmy Tercier.

"Cílem bylo připravit zadávací řízení tak, aby byly vytvořeny zadávací podmínky takzvaně na míru zmíněnému zájemci," citoval rozhlas šéfa českobudějovické pobočky protikorupční policie Marka Belka.

Úřednice ministerstva den staré obvinění nechápe. "Já jsem vždycky jednala na pokyn nadřízených a vůbec tomu nerozumím," řekla. Ministerstvo za ní stojí.

Náměstek ministra Jiří Nantl uvedl, že se na ni stále musí hledět jako na nevinnou, a obvinění tedy není důvodem pro její propuštění. "Nejde o úřednici, která by měla stěžejní náplň práce v obstarávání veřejných zakázek. Šlo o odbornou referentku skupiny výzkumu a vysokého školství," vysvětlil.

V případu zůstává několik nejasností. Podle pravidel ministerstva totiž nemohla řadová referentka rozhodovat sama o tak velké zakázce.

Rozhlas také uvedl, že policisté sice vypsání tendru zabránili, ale jeden z obviněných pro ministerstvo pracuje dál. Jeho původní smlouva byla přitom jen na 4,5 milionu a měla skončit před rokem. Ministerstvo mu prý ale platí dodnes a celkem už dostal téměř devět milionů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy