Kvůli kontaktům s čínskou firmou Huawei dostal advokát Hlína v Praze vyhazov

Jiří Pšenička
28. 1. 2019 18:42
Nové vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem ukončuje spolupráci s advokátní kanceláři HSP & Partners řízenou právníkem Květoslavem Hlínou, mužem velmi blízkým místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi. A to poté, co deník Aktuálně.cz a následně i Radiožurnál upozornily, že Hlína se v minulých letech pravděpodobně ocitl ve střetu zájmů.
Květoslav Hlína.
Květoslav Hlína. | Foto: Aktuálně.cz

Vícero zdrojů Aktuálně.cz uvedlo, že advokát pracoval pro čínskou společnost Huawei, kterou řada západních zemí i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) považuje za bezpečnostní riziko. Na konci roku 2016 měl s čínskou firmou uzavřít smlouvu a pomáhat jí zhruba rok se získáváním nových zakázek. Podle dvou zdrojů to bylo za odměnu 350 tisíc korun měsíčně.

Souběžně s prací pro Číňany přitom ale zastupoval i některé státem a pražským magistrátem kontrolované podniky, které zařízení této technologické firmy nakupovaly.

V případě Prahy jde hlavně o dopravní podnik, který v roce 2017 rozjel pilotní projekt připojení k internetu ve vybraných stanicích metra prostřednictvím wi-fi (bezdrátové sítě využívají technologii Huawei). Městská firma ve stejném roce rozjela i projekt nákladních tramvají, taktéž s účastí Huawei.

"Prověříme souběh jeho působení pro Huawei a zároveň jako právního poradce dopravního podniku. Pokud by tomu tak bylo, tak by šlo o bezprecedentní střet zájmů," uvedl v pondělí pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti).

Sám advokát Hlína celou věc dosud uspokojivě nevysvětlil. Stejně jako čínská firma, která informace o spolupráci s Hlínou není ochotna potvrdit ani vyvrátit. Hlínovými kontakty s Huawei se zabýval i Radiožurnál, který popsal i jednu z údajných schůzek k projektu wi-fi.

Měla se uskutečnit v roce 2017 v pizzerii nedaleko dopravního podniku za účasti Hlíny, zástupce firmy Huawei a tehdejší šéfa pražského dopravního podniku Martina Gillara, což je bývalý Hlínův koncipient. Své kontakty s čínskou společností Hlína pro Radiožurnál nepopřel, uvedl však také, že žádné schůzky nedomlouval. Na podrobnější dotazy odmítl odpovědět s odkazem na advokátní tajemství. Vyloučil, že by se někdy zabýval lobbingem.

V dopravním podniku končí

Celou záležitostí se v pondělí ráno na mimořádném jednání zabývala i nová dozorčí rada pražského dopravního podniku. Doporučila představenstvu revizi nynějších smluv s Hlínovou advokátní kanceláří HSP & Partners, ukončení veškeré spolupráce a provedení bezpečnostního auditu v městské firmě.

Pražská radní pro podporu bydlení a legislativu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu) je toho názoru, že i město jako celek by spolupráci se zmíněnou advokátní kanceláří mělo kompletně ukončit, i kvůli bezpečnostním rizikům. "U pana doktora Hlíny bohužel nevidím garanci, že skutečně pracuje v zájmu města," reagovala. 

Soudí, že nyní je třeba se podívat na případné další aktivity zmíněné kanceláře, i mimo dopravní podnik. Firma Huawei například rozjížděla projekt "chytrých košů" s podnikem Pražské služby. Tato městská firma - pro níž Hlína také dříve pracoval - však uvádí, že žádné koše označované jako Intelibin si nakonec neobjednala. Jeden byl ale svého času vystaven před pražským magistrátem.

Redakce Aktuálně.cz se na celou záležitost ptala i předchozí primátorky Adriany Krnáčové (ANO). I té advokát Hlína jistou dobu poskytoval právní služby. "S panem doktorem Hlínou jsem spolupracovala jenom několik měsíců a o jeho klientech, vyjma dopravního podniku, jsem neměla ani ponětí," tvrdí Krnáčová.

Bez smlouvy těžko posoudit

Zda se Hlína v nepovoleném střetu zájmů skutečně nacházel, není schopna zatím posoudit ani Česká advokátní komora. "Protože neznáme obsah smlouvy mezi společností Huawei a advokátem Hlínou," poznamenává mluvčí komory Iva Chaloupková. Jak ale dodává, o střet zájmů se jedná vždy, pokud jsou zájmy dvou zastupovaných subjektů ve vzájemném rozporu.

"Tak například prodávající nemovitosti má zájem na obdržení co nejvyšší kupní ceny, naproti tomu kupující má zájem na zaplacení kupní ceny co nejnižší. V takovém případě advokát nemůže zastupovat zároveň prodávajícího i kupujícího," uvádí názorný příklad Chaloupková.

Jak ale také říká, může nastat situace, kdy prodávající chce prodat nemovitost za milion korun a advokát zná klienta, který je ochoten za nemovitost takovou cenu zaplatit. Pak o střet zájmů zpravidla nejde.

Hlínovy možné střety zájmů se netýkají jen pražských firem, ale i státních železničních firem - České dráhy, ČD-Telematika, ČD-Informační systémy, Správa železniční dopravní cesty. I pro ně Hlína se svou kanceláří pracoval a některé z nich měly též obchodní kontakty s firmou Huawei. Redakce Aktuálně.cz v této věci oslovila premiéra Andreje Babiše a ministra dopravy Dana Ťoka (oba ANO). Na dotazy nereagovali.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy