Kvůli kontaktům s čínskou firmou Huawei dostal advokát Hlína v Praze vyhazov

Jiří Pšenička
28. 1. 2019 18:42
Nové vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem ukončuje spolupráci s advokátní kanceláři HSP & Partners řízenou právníkem Květoslavem Hlínou, mužem velmi blízkým místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi. A to poté, co deník Aktuálně.cz a následně i Radiožurnál upozornily, že Hlína se v minulých letech pravděpodobně ocitl ve střetu zájmů.
Květoslav Hlína.
Květoslav Hlína. | Foto: Aktuálně.cz

Vícero zdrojů Aktuálně.cz uvedlo, že advokát pracoval pro čínskou společnost Huawei, kterou řada západních zemí i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) považuje za bezpečnostní riziko. Na konci roku 2016 měl s čínskou firmou uzavřít smlouvu a pomáhat jí zhruba rok se získáváním nových zakázek. Podle dvou zdrojů to bylo za odměnu 350 tisíc korun měsíčně.

Souběžně s prací pro Číňany přitom ale zastupoval i některé státem a pražským magistrátem kontrolované podniky, které zařízení této technologické firmy nakupovaly.

V případě Prahy jde hlavně o dopravní podnik, který v roce 2017 rozjel pilotní projekt připojení k internetu ve vybraných stanicích metra prostřednictvím wi-fi (bezdrátové sítě využívají technologii Huawei). Městská firma ve stejném roce rozjela i projekt nákladních tramvají, taktéž s účastí Huawei.

"Prověříme souběh jeho působení pro Huawei a zároveň jako právního poradce dopravního podniku. Pokud by tomu tak bylo, tak by šlo o bezprecedentní střet zájmů," uvedl v pondělí pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti).

Sám advokát Hlína celou věc dosud uspokojivě nevysvětlil. Stejně jako čínská firma, která informace o spolupráci s Hlínou není ochotna potvrdit ani vyvrátit. Hlínovými kontakty s Huawei se zabýval i Radiožurnál, který popsal i jednu z údajných schůzek k projektu wi-fi.

Měla se uskutečnit v roce 2017 v pizzerii nedaleko dopravního podniku za účasti Hlíny, zástupce firmy Huawei a tehdejší šéfa pražského dopravního podniku Martina Gillara, což je bývalý Hlínův koncipient. Své kontakty s čínskou společností Hlína pro Radiožurnál nepopřel, uvedl však také, že žádné schůzky nedomlouval. Na podrobnější dotazy odmítl odpovědět s odkazem na advokátní tajemství. Vyloučil, že by se někdy zabýval lobbingem.

V dopravním podniku končí

Celou záležitostí se v pondělí ráno na mimořádném jednání zabývala i nová dozorčí rada pražského dopravního podniku. Doporučila představenstvu revizi nynějších smluv s Hlínovou advokátní kanceláří HSP & Partners, ukončení veškeré spolupráce a provedení bezpečnostního auditu v městské firmě.

Pražská radní pro podporu bydlení a legislativu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu) je toho názoru, že i město jako celek by spolupráci se zmíněnou advokátní kanceláří mělo kompletně ukončit, i kvůli bezpečnostním rizikům. "U pana doktora Hlíny bohužel nevidím garanci, že skutečně pracuje v zájmu města," reagovala. 

Soudí, že nyní je třeba se podívat na případné další aktivity zmíněné kanceláře, i mimo dopravní podnik. Firma Huawei například rozjížděla projekt "chytrých košů" s podnikem Pražské služby. Tato městská firma - pro níž Hlína také dříve pracoval - však uvádí, že žádné koše označované jako Intelibin si nakonec neobjednala. Jeden byl ale svého času vystaven před pražským magistrátem.

Redakce Aktuálně.cz se na celou záležitost ptala i předchozí primátorky Adriany Krnáčové (ANO). I té advokát Hlína jistou dobu poskytoval právní služby. "S panem doktorem Hlínou jsem spolupracovala jenom několik měsíců a o jeho klientech, vyjma dopravního podniku, jsem neměla ani ponětí," tvrdí Krnáčová.

Bez smlouvy těžko posoudit

Zda se Hlína v nepovoleném střetu zájmů skutečně nacházel, není schopna zatím posoudit ani Česká advokátní komora. "Protože neznáme obsah smlouvy mezi společností Huawei a advokátem Hlínou," poznamenává mluvčí komory Iva Chaloupková. Jak ale dodává, o střet zájmů se jedná vždy, pokud jsou zájmy dvou zastupovaných subjektů ve vzájemném rozporu.

"Tak například prodávající nemovitosti má zájem na obdržení co nejvyšší kupní ceny, naproti tomu kupující má zájem na zaplacení kupní ceny co nejnižší. V takovém případě advokát nemůže zastupovat zároveň prodávajícího i kupujícího," uvádí názorný příklad Chaloupková.

Jak ale také říká, může nastat situace, kdy prodávající chce prodat nemovitost za milion korun a advokát zná klienta, který je ochoten za nemovitost takovou cenu zaplatit. Pak o střet zájmů zpravidla nejde.

Hlínovy možné střety zájmů se netýkají jen pražských firem, ale i státních železničních firem - České dráhy, ČD-Telematika, ČD-Informační systémy, Správa železniční dopravní cesty. I pro ně Hlína se svou kanceláří pracoval a některé z nich měly též obchodní kontakty s firmou Huawei. Redakce Aktuálně.cz v této věci oslovila premiéra Andreje Babiše a ministra dopravy Dana Ťoka (oba ANO). Na dotazy nereagovali.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 41 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy